/ Нови Сад, среда, 23.05.2007

Саопштење са 165. седнице Извршног већа АП Војводине

Нови Сад, 23. мај  – Извршно веће АП Војводине размотрило је информацију о активностимаПокрајинског секретаријата за енергетику и минералне сировине на затварањуповршинских копова "Кишњева глава" код Раковца и "Сребро"код Старих Лединаца на Фрушкој гори. Активности су покренуте у складу са Законом о рударству и на основусмерница из Просторног плана подручја посебне намене Фрушке горе до 2022.године.Покрајински секретаријат за енергетику и минералне сировине, у складу сасвојим надлежностима, предузео је све мере да се отклоне негативне последицедугогодишње, често неконтрилисане експлоатације грађевинско-техничког каменана површинским коповима "Кишњева глава" и "Сребро". Поштосе, у оба случаја, ради о прилично запуштеним објектима, а њиховарекултивација и ревитализација представља дуг и скуп подухват, потребно јеобезбедити апсолутну сагласност свих заинтересованих страна и чврстефинансијске гаранције предузећа "Алас-Раковац" а.д. из Новог Сада заквалитетно извршење послова рекултивације и ревитализације. Слични проблеми у свету решавају се кроз тзв. "производнусанацију", која дозвољава да се током извођења радова на уређењу копа,у ороченом временском периоду, дозволи коришћење одређених количина сировине,у овом случају камена. Стога, Извршно веће захтева од Министарства заштитеживотне средине и Министарства за инфраструктуру, од Националног парка Фрушкагора, локалне самоуправе и невладиних организација да се – због заштите потенцијалнихпосетилаца Лединачког језера – што пре нађе заједничко решење у поступкузатварања, рекултивације и ревитализације површинских копова.Покрајинска влада подржала је иницијативе за приватизацију више предузећа. Заводопривредна предузећа у Војводини, Извршно веће Војводине предложило јеАгенцији за приватизацију да привремено, за 90 дана, обустави приватизацију. Утом периоду, ресорни покрајински секретаријати треба да израде Стратегијуводопривреде Војводине, како би се олакшао процес трансформације и у општеминтересу усмерила водопривредна делатност у Војводини.Извршно веће Војводине донело је решење којим је утврдило Програмраспореда и коришћења средстава за израду Студије мреже прихватних објекатанаутичког тиризма на Тиси.  После пројектао мрежи објеката наутичког туризма на Дунаву, приступиће се изради студије којаће дефинисати локације на другој војвођанској реци – Тиси, погодне за изградњунаутичких сидришта, привезишта, туристичких пристаништа, марина инаутичко-туристичких центара. Речено је да ће се на тај начин ставарати условиза развој туризма, снажнију привредну сарадњу и лакшу комуникацију Војводине уширем региону.На седници је одлучено да се, између осталог, из буџета Војводине, издвоји10 милиона динара за суфинансирање трошкова Националног филмског фестивала,два милиона динара за суфинансирање програма 52. Стеријиног позорја, по 700хиљада динара за Змајеве дечје игре и 57. фестивал професионалних позориштаВојводине и пет милиона динара за одржавање концерата Војвођанског мешовитогхора.