/ Нови Сад, среда, 30.05.2007

Саопштење са 166. седнице ИВВ

Нови Сад, 30.мај – На данашњој седници, Војвођанска влада је подржала предлоге решења оутврђивању Програма Покрајинског секретаријата за привреду, у којима јепредвиђено да се, у овој години, из прихода од приватизације, за развојсобраћајне мреже и локалне телекомуникационе инфраструктуре у војвођанскимопштинама, издвоји нешто више од 290 милиона динара, а за реализацију пројекатарецептивног туризма – 100 милиона динара. Покрајински секретаријат, са локалнимсамоправама, суфинансираће пројекте за повећање безбедности саобраћаја унасељеним местима у АП Војводини, пројекате изградње, реконструкцију ирехабилитацију саобраћајне и телекомуникационе инфраструктуре у локалнимзаједницама, израду пројектно-техничке документације за изградњу, израду ипостављање туристичке сигнализације и изградњу и реконструкцијебициклистичких стаза у насељеним местима.У информацији о остварењу јавних прихода у Покрајини, запрво тромесечје ове године, коју је Извршно веће данас прихватило, истакнуто једа је буџетАП Војводине располагао са 6,94 милијарди динара, што је реално један постовише средстава него у истом периоду 2006. године. Највећи део средстава – 4,48 милијарди динара, или 65 посто укупних примања – чинила су трансферна средстваод других нивоа власти, при чемује скоро целокупан износ усмерен из буџета Републике за финансирање зарада уобразовању и за финансирање институција културе од покрајинског значаја.Од пореза на добит предузећа, буџет Покрајине је остварио929,80 милиона динара, од пореза на зараде – 877,63 милиона динара, од примањаод приватизације – 544,75 милиона динара, од накнада за воде – 76,52 милионадинара и из изворних прихода – 27,21 милион динара. Буџетима општина јеприпало 6,08 милијарди динара, што је за 26посто реално више него у првом тромесечју 2006. године, када је тоизносило 4,54 милијарди динара. Међутим, стопа реалног раста средстава кодбуџета појединих општина је била различита и кретала се у распону од 243 посто – код општине Сента, до3 посто – код општинеАпатин. Са друге стране, две општине су располагале са реално мање средстава:Мали Иђош – за 36 посто иСечањ – за 4 посто.Међутим, уочено је да су буџети три војвођанске општине у посматраном периодуостварили средства од задуживања код пословних банака у земљи, у укупномизносу од 233,21 милион динара. Управо су две општине са највећим реалнимрастом буџетских примања, оствариле значајна средства од задуживања кодбанака.Када се посматра однос средстава од задуживања иостварених примања буџета без задуживања уочава се да је код општине Сентаостварени проценат задужења био чак 166посто, код општине Бечеј – 64 посто, а код општине Панчево -3 посто. Са најмањетекућих прихода располагала је општина Опово (20,33 милиона динара), а санајвише општина Панчево (647,88 милиона динара). Укупно двадесет седам општинаје располагало са текућим приходима мањим од 100 милиона динара, од чега сукод четрнаест општина приходи били испод 50 милиона динара. Извршно веће далоје сагласност на Програм рада Фонда за развој АП Војводине за 2007. годину и нафинансијски план Фонда за развој АП Војводине за 2007. годину. Пласмансредстава у износу од 380 милиона динара из републичког буџета, неће битимогућ до доношења Закона о буџету Републике Србије за 2007. годину, којим бисе Покрајини обезбедили стабилни извори финансирања. Према Програму планираноје девет конкурсних активности. У првој половини године очекује се реализацијанајвећег дела конкурсних активности, закључно са великим конкурсом у јунумесецу, који је планиран на нивоу од 843 милиона динара. Након тога очекује сереализација Закона о буџету Републике Србије, односно евентуалног ребалансапокрајинског буџета.Фонд за развој ће у овој години своје активности усмеритина дугорочно кредитирање профитабилних програма у функцији одрживог развоја АПВојводине. Акценат ће бити на развоју пољопривреде и прехрамбено-прерађивачкеиндустрије, развоју малих и средњих предузећа, на оснивању и развојупредузетништва и равномерном регионалном развоју. Кредитна средства ће седодељивати путем конкурса и то за дугорочно кредитирање развојних програма изобласти привреде за предузетнике и правна лица која делатност обављају мањеод три године, за радно неактивна лица, за носиоце пољопривредних газдинставаза заснивање и развој воћарске и виноградарске производње, за дугорочнокредитирање развојних програма из области привреде за предузетнике и правналица која делатност обављају дуже од три године и краткорочно кредитирањеизвозних програма.Чланови Извршног већа утврдили су нацрт Одлуке о промениназива осам виших школа, чији је оснивач Скупштина АП Војводине које су добилеакредитацију и од наредне године треба да наставе са радомкао самосталне вискошколске установе о чему ће коначну одлуку донети СкупштинаАП Војводина.Према данашњојодлуци Извршног већа АП Војводине, на предлог Покрајинског селкретаријата заобразовање и културу, на високим школама и високим школама струковних студија,чији је оснивач Покрајина, предвиђено је да у овој школској години прву годину студија упише укупно 3.068 студената,од којих ће 1.063 студената бити финансирано из буџета Покрајине, док ће 2.005плаћати школарину. Број студената који ће бити на буџету у школској 2007-2008.години мањи је за око 7 одсто у односу на претходну школску годину, док је бројсамофинансирајућих студената мањи за око 27 одсто.