/ , четвртак, 07.06.2007

Саопштење са 168. седнице Извршног већа АП Војводине

НовиСад, 7. јун – Извршно веће Војводине је на данашњојседници утврдило текст Споразума о сарадњи између Аутономе Покрајине Војводинеи Аутономне Регије Фриули-Венеција-чулија, који ће, 13. јуна у Трсту, потписатипредседник Извршног већа Војводине мр Бојан Пајтић и председник ове италијанскерегије Рикардо Или.Оберегије су спремне за сарадњу на институционалном, привредном, пољопривредном,агро-индустријском, туристичком, амбијенталном и научно-културолошком пољу -стоји у Споразуму. Фриули-Венеција-чулија се обавезује да осигура Војводини упознавањеса институционалним регионалним поретком и процесом децентрализације у Италији,обезбеди трансфер принципа комунитарног права ЕУ, као и истраживања могућностисарадње између јавних и приватних иницијатива, како би се повећао степенреализације пројеката од обостраног интереса. Војводина се обавезује да идентификује партнере за сарадњу на пројектима.Обе стране се обавезују да делују у оквирима принципа регионалне европскеполитике и координирано употребљавају оперативне и финансијске инструментеЕвропске уније.Извршно веће Војводине нијеприхватило Предлог одлуке о изменама Одлуке о избору посланика у Скупштину АПВојводине, који је поднела Посланичка група Српске радикалне странке.Посланичка група Српске радикалне странке предложила је да се свих 120покрајинских посланика бира по пропорционалном изборном систему, путемпартијских листи.  Покрајинскисекретаријат за прописе, управу и националне мањине у свом мишљењу Извршномвећу Војводине, сматра да се сповођење члана 22. Статута АП Војводиненајефикасније може обезбедити кроз већински изборни систем. Овај члан СтатутаВојводине прописује да грађани сваке општине са територије АП Војводине бирајунајмање једног посланика, да се посланици бирају на непосредним изборима,тајним гласањем.Покрајинска влада прихватилаје Програм остваривања стратегије развоја енергетике Републике Србије у АПВојводини у периоду од 2007. до 2012. године, који ће постати саставни деоПрограма за целу Републику. Идентификована су и разрађена четири основна правцаразвоја енергетике: изградња и реконструкција енергетских објеката већих снагаза производњу електричне и топлотне енергије, повећање производње сировенафте и природног гаса путем концесија у иностранству, повећање енергетскеефикасности у свим енергетским секторима и значајан пораст коришћењаобновљивих извора енергије. Реализација ових приоритета до 2012. године водика стабилности у сфери енергетике и доприноси укупној стабилности и економскомразвоју. Предложени приоритети развоја енергетике у Војводини су у свим својимсегментима у складу са уходаним развојним правцима и интенцијама Европскеуније.