/ Нови Сад, среда, 11.07.2007

Саопштење са 172. седнице Извршног већа АП Војводине

Нови Сад, 11. јул  – Са око 290 хиљада хектара засејанихпшеницом, уз просечан принос од 3,9 тона по хектару у Војводини је  ове године произведено 1.141.000 тона хлебног жита, а од тога око 100 хиљада тонанатуралне семенске пшенице, констатовано је на данашњој седници Извршног већа,којом је председавао председник мр Бојан Пајтић, приликом разматрањаИнформације о жетви.Извршно веће Војводинепредложило је Влади Србије да обезбеди средства за субвенционисање трошковаскладиштења пшенице овогодишњег рода од 1.000 динара по тони за регистрованапољопривредна газдинства. Истовремено, Покрајинска влада преложила је иГаранцијском фонду Војводине да утврди приоритет кредитирања откупа делаквалитетног сортног семена пшенице за наредну сетву и откупа минералног ђубриваза јесењу сетву и  Дирекцији за робнерезерве Војводине да реализује откуп меркантилне и семенске пшенице.У Војводини ову годинукарактерише повећање површина засејаних уљаном репицом, која је једна одсировина за производњу биодизела.Извршно веће Војводине утврдилоје више програма за коришћење буџетских средстава у пољопривреди.  За уређење пољопривредног земљишта -премер и стварање услова за поступак комасације планирано је осам милионадинара, за контролу плодности земљишта на парцелама индивидуалнихпољопривредних произвођача планирано је близу 29 милиона динара, док је застудијско-истраживачке радове на увођењу нових технолошких поступака зауправљање наменом пољопривредних површина предвиђено 15 милиона динара.Средства у износу од 9,5 милиона динара биће додељивана у овој години, путемконкурса, за шест акција у пољопривреди, као што су опремање лабораторије заодређивање никотоксина у храни за животиње, унапређење метода за оплемењавање најважнијих ратарских култура,едукацију произвођача у воћарству, хоризонталну цревну дренажу, проверу радасистема за позиционирање (ГПС) у пољопривреди и за рурални развој у функцијиукључења у ЕУ. За шумарство и ловство планирана су средства у износу од 17,47милиона динара.Извршно веће Војводине дало је сагласност на  Програм рада и Финансијски план Фонда закапитална улагања Војводине. Ради остваривања постављених циљева закапитална улагања у осам области, у овој години су планирана средства у износуод  20,736 милијарди динара.