/ Вршац, среда, 22.08.2007

Саопштење са 174. седнице Извршног већа АП Војводине

Нови Сад, 22. август – Извршно веће Војводине усвојило је на данашњој седници Информацију ореализацији програма коришћења средстава за рибарство за 2006. годину, коју јеприпремио Покрајински секретараијат за пољопривреду, водопривреду и шумарство. Програм коришћења средства прикупљених на основу накнаде за коришћењерибарских подручја у АП Војводини предвиђа мере за унапређивање рибарства -суфинансирање радова на основу пројеката ревитализације природних рибљих плодиштау покрајини, набавку квалитетне рибље млађи аутохтоног шарана за порибљавањериболовних вода, суфинансирање рибље млађи за постојећа вештачка мрестилиштау АПВ (штука, деверика, буцов, караш, лињак, златни шаран), суфинансирањенабавке опреме за рибочуваре на рибарским подручјима у Војводини и израдуриболовних дозвола, као и суфинансирање семинара и обуке за случајевеакцидентних ситуација у риболовним подручјима. Како је рибарство недовољноразвијена и запостављена пољопривредна и економска делатаност, иако се ради овеома профитабилној и традиционалној делатности у нашој покрајини, за штапостоје изузетни природни услови, посебна пажња била је  посвећена набавци  генетског материјала аутохтоних врста, као иочувању риболовних вода и едукацији правилног порибљавања. Због свега тогаПокрајински секретаријат за пољопривреду током протекле године  расписао је  конкурс за суфинасирање набавке матичногматеријала најугроженијих рибљих врста којих до сада није било на тржиштурепродуктивног материјала. Поред тога, предузете су и посебне мере ради  одузимања недозвољене риболовне опреме,алата и мрежа, како би се  смањила  и онемогућила рибокрађа. Током 2006. годинеревитализовано је 450 хектара природних рибљих плодишта, одмуљавањем,чишћењем и уређивањем плодишта на реци Тиси, на локалитету Бисерно острво и уЧурушком риту, као и на реци Тамиш у Јабучком риту. За суфинансирање радова наревитализацији природних рибљих плодишта, током протекле године секретаријатје доделио 3,2 милиона динара, а укупно је утрошено 10,247 милиона динара.Наданашњој седници усвојена је и Информација о билансу стања ресурса и резервиминералних сировина на подручју АП Војводине коју је припремио Покрајинскисекретаријат за енергетику и минералне сировине. Извршно веће је прихватило иИнформацију о иницијативи за приватизацију још неколико предузећа у Војводини.На списку су ДП Омега (Вршац), д.о.о Југотурбина (Н.Сад), ДП Хидробиро (Н.Сад),ДП Занат (Н.Сад) као и неколико предузећа из Суботице и Шида. Поред тога,Извршно веће није прихватило Амандман на ребаланс покрајинског буџета за овугодину који је поднео посланик СРС  уСкупштини АП Војводине Душан Шијан.