/ Вршац, среда, 12.09.2007

Саопштење са 178. седнице Извршног већа АП Војводине

Нови Сад, 12. септембар – Извршно веће АП Војводине је наданашњој седници  усвојило Предлогспоразума о сарадњи  Покрајине Војводинеса Жупанијом Бекеш.  Развој и јачањесарадње АП Војводине са суседним регионима представљају посебан  приоритет у раду Извршног већа, што јенарочито значајно са аспекта нашег приближавања европским интеграцијама. Циљ овог споразума, који представља унапређење традиционално добрихбилатералних односа које имамо са Републиком Мађарском,  јесте да званично потврди потребу засарадњом у областима економије, науке, појединачног интелектуалног рада,образовања и културе између АП Војводине и Жупаније Бекеш.Као територијалне самоуправеВојводина и Жупанија Бекеш, у складу са својим надлежностима,  споразумом  предвиђају сарадњу у области економије, малихи средњих предузећа, територијални развој и планове за територијални развој,као и сарадњу у оквиру културе, спорта, туризма, социјалног збрињавања истручног образовања. Сарадњом ће бити обухваћена и заштита животне средине,цивилна сфера, управа, инфраструктура, заштита деце и омладине, као иразвијање прекограничне и пограничне сарадње.Извршно веће одобрило је из текуће буџетске резерве  Покрајинском секретатријату за демографију,породицу и друштвену бригу о деци – 6 милиона динара за куповину дидактичкогматеријала, учила и играчака, као финансијску помоћ предшколским установама уВојводини, преко  2 милиона за изградњудечијих игралишта у Алибунару, Михајлову и Белом блату,  850.000 динара за адаптацију и реконструкцијукрова Предшколске установе ,, Полетарац ,, у Алибунару, а Покрајинскомсекретраријату за привреду  400.000динара за организацију  манифестације ,,Дани Војводине у Боки,,који ће се одржати од 21.до 23. септембра у Тивту иКотору. Потпредседник Извршног већа др Габор Лоди предводиће војвођанскуделегацију на овој привредно – туристичкој манифестацији,  која бележи традицију дугу 14 година. У овојманифестацији до сада су учествовали многи градови у Војводини, као што су НовиСад, Сремски Карловци, Зрењанин, Сомбор, Бечеј, Нови Бечеј, Бачка Паланка,Кањижа и други. Ове године Војводину ће Боки представити Бела Црква,Бачка Топола, Зрењанин и Сремски Карловци.   Покрајински секретаријат за заштиту животне средине и одрживи развој, усвојој информацији о суфинансирању активности у заштићеним природним добримана територији покрајине, предочио је члановима Већа да финансијска улагања наовом плану изискују знатно већа средства од оних која су до сада уложена. Упоследњих пет година, Покрајина је навише издвојила за Национални парк"Фрушка гора" – нешто више од четири милиона динара, док су староциосталих добара добијали износе који се процентуално крећу од 1-11 одсто, одукупне суме одобрених средстава. У поређењу суседним земаљама, констатованоје да су њихова улагања у ову област много већа. Стога је Извршно веће АПВојводине донело закључке, који обухватају предлог Министарству заштитеживотне средине да заНационални парк "Фрушка гора", који је прогласила Народна СкупштинаРепублике Србије, и остала заштићена природна добра која је прогласила ВладаРепублике Србије, узме активно учешће у финансирању програма и конкретнихпројеката. Локалним самоуправама, које су прогласиле заштићена природна добрана својој територији ( Бачка Топола, Темерин, Жабаљ,  Врбас, Град Нови Сад,  Панчево, Вршац,  Бачка Паланка), такође јепредложено да финансијски и стручно помогну стараоцима заштићених природнихдобара у реализацији програма и пројеката. Покрајински секретаријат за заштиту животне средине и одрживи развојзадужен је да обезбеди средства у одговарајућем износу за реализацију послована заштити, очувању и промоцији природних добара на територији Аутономне ПокрајинеВојводине, како не би и даље долазило до нарушавања њихових основнихприродних вредности. На данашњој седници Извршно веће АП Војводине подржалоје приватизацију Друштвеног предузећа "Унипромет" Рума. На данашњојседници усвојена је информација о изузимању из поступка приватизације АД"Звезда филм" Нови Сад. Са тим у вези Извршно веће АП Војводине предлаже Министарству заекономију и регионални развој и Агенцији за приватизацију да у складу са чланом3. став 4. Закона о приватизацији АД «ЗВЕЗДА ФИЛМ» НОВИ САД, каоинституцију од изузетног значаја за кинематографију и културу Војводине и градаНовог Сада,изузме из поступкаприватизације.