/ Вршац, среда, 03.10.2007

Саопштење са 180. седнице Извршног већа АП Војводине

НовиСад, 3. октобар – Извршно веће Војводине је на дневном реду 180. седнице имало вишетачака  из области пољопривреде.  Утврдилоје Програм руралног развоја Војводине за 2007. годину, за чију реализацију јепредвиђено 110 милиона динара. Финансираће се више развојних програма ипројеката, као што су едукација активног пољопривредног становништва иподстицање на удруживање, изградња хладњача, уређење сеоских сметлишта, подстицањесеоског туризма, организовање локалних акционих група за  развој села, изградња школске млекаре уоквиру Хемијско-прехрамбене и текстилне школе "Урош Предић" уЗрењанину и војвођанског салаша на економији Пољопривредне школе у Футогу.Извршно веће је утврдило да, кроз Програм подршке развоју пољопривреде, са10 милиона динара суфинансира формирање матичних засада сорти и подлогајабучастих и коштичавих воћних врста. Стручне послове за формирањесертификованог садног материјала обавиће Департман за воћарство,виноградарство, хортикултуру и пејзажну архитектуру Пољопривредног факултета уНовом Саду. Формирање квалитетних матичних засада, пре свега домаћих сорти,клонова и подлога ваћака, обезбедиће производњу садног материјала у складу саЗаконом о садном материјалу и европским нормама у овој области. Покрајинска влада усвојила је Програм селекцијских мера за унапређењесточарства у Војводини у наредне четири године, којим се утврђују циљевиодгајивачког рада и селекцијских мера у говедарству и свињарству – кодаутохтоних и племенитих раса говеда и свиња, у овчарству и козарству, уживинарству и кунићарству, код копитара, у рибарству и  пчеларству. Овим Програмом се омогућаваразвој и веће учешће сточарства у укупној пољопривредној производњи,контролисано размножавање стоке, производња новостворених раса и хибрида,повећање продуктивности по грлу у производњи млека, меса, јаја и вуне, као исмањење утрошка сточне хране. Смањењем укупних трошкова наши сточарскипроизводи ће бити конкурентнији на тржишту ЕУ, чиме се обезбеђују услови за повећање извоза. Извршно већеВојводине усвојило је и Програм коришћења средстава из овогодишњег буџетаВојводине у износу од 87,475 милиона динара за шумарство и ловство.На данашњој седници донета сурешења о утврђивању програма распореда и коришћења средстава покрајинскихсекретаријата остварених од приватизације у 2007. години. Покрајинскисекретаријат за здравство и социјалну политику припремио је распоред коришћења2.320.000.000 динара за унапређење квалитета и ефикасности здравствене исоцијалне заштите грађана у Војводини. Покрајински секретаријат за спорт иомладину припремио је програм коришћења 200.000.000 динара за изградњу иреконструкцију спортских објеката.  На предлог Покрајинскогсекретаријата за архитектуру, урбанизам и градитељство, Извршно веће Војводинеје прихватило програм коришћења дела средстава за реализацију пројекта којимће се лоцирати и категоризовати дивље депоније, како би се дефинисао програмза њихово уклањање и пројекта "Савремени принципи управљања отпадом,могућности смањења биуоразградивог и пољопривредног отпада надепонији". Такође, прихваћен је програм коришћења финансијских средставаза израду пројектно-техничке документације за изградњу инфраструктурнихобјеката у Војводини. Средства у висини од 18.283.600 динара користиће се какоби 11 месних заједница у општинама Зрењанин, Бачка Паланка, Ковачица, Оџаци,Ириг, Сечањ и Вршац израдиле пројекте са којим би могле да учествују наконкурсима Фонда за капитална улагања Војводине и НИП-а.Из текуће буџетскерезерве, Извршно веће Војводине издвојило је 1,5 милиона динара за изградњулифта за студенте са посебним потребама на Правном факултету у Новом Саду, 200хиљада динара за суфинансирање конкурса за награду "Др РанкоРадовић", који ће расписати Удружење ликовних уметника примењенихуметности и дизајна Србије, 1,32 милиона динара Музичкој школи "ИсидорБајић" у Новом Саду, ради организовања традиционалне манифестације 4. меморијал"Исидор Бајић", затим 1,25 милиона динара Словачком војвођанскомпозоришту из Бачког Петровца за пројекат студија глуме и више од 500 хиљададинара Војвођанском удружењу за помоћ особама са аутизмом.