/ Шид, среда, 17.10.2007

Саопштење са 183. седнице Извршног већа АП Војводине

Нови Сад, 17. октобар  – Извршно веће АП Војводине донело је на данашњој седници одлуке о уписукандидата ромске националне мањине у високе школе струковних студија чији јеоснивач Покрајина и на факултете у саставу Универзитета у Новом Саду.Канцеларија за инклузију Рома предложила је све кандидате који ће на овај начинстудирати. За покриће трошкова прве године студија за 27 студената на високимшколама и факултетима, финансијска средства ће се обезбедити из буџета АПВојводине.Покрајинска влада овластила јепредседника мр Бојана Пајтића да потпише Протокол о сарадњи у реализацијипројекта уређења спомен-гробља интернираца логора Шарвар у Мађарској.  У овом пројекту учествоваће и Министарствокултуре Србије, Велепосланство Словеније у Мађарској, општина Лендава уСловенији, општина Кањижа и самоуправа Града Шарвара у Мађарској. Спомен паркинтернираца у Шарвару у Мађарској биће обновљен, како би на достојан начинбило обележено њихово страдање током Другог светског рата. С обзиром на то даје прошло већ три деценије од како су власти Шарвара уредиле спомен-гробље,потписници Протокола ће финансирати рестаурацију постојећег споменика"Мајка са дететом" и  заменитисвих 744 крстова на гробним местима, израдити спомен плочу и легенду хумки.Извршно веће Војводине је, наконспроведеног конкурса, поново именовала мр Миливоја Млађеновића за управникаСрпског народног позоришта у Новом Саду. Извршно веће Војводине  изашло је у сусрет захтеву Галерије "СаваШумановић" у Шиду и издвојило 648 хиљада динара за суфинансирање израдеелабората о процени стања слика Саве Шумановића. Од оснивања Галерије, њенизузетно вредан уметнички фонд није стручно обрађиван и није стављен подзаштиту и третман какав по свом значају заслужује. Из текуће буџетске резервеиздвојиће се 390 хиљада динара О.Ш. "Јожеф Атила" у Купусини. Овимновчаним средствима школа ће заменити дотрајалу опрему у простору ове школе,који користи предшколска установа у Купусини.