/ Вршац, среда, 14.11.2007

Саопштење са 187. седнице Извршног већа АП Војводине

Нови Сад, 14. новембар – Извршно веће Војводине, председавао је председник мр Бојан Пајтић,одржало је данас 187.седницу. Покрајинска влада усвојила је Предлог Одлуке остратегији развоја широкопојасних телекомуникационих мрежа АП Војводине, у периодуод 2007. до 2010. године. Стратегија је настала из потребе поштовања законскихобавеза и жеље да се створи технолошки темељ за модерно пословање и обеyбеди модерно и квалитетно технолошко окружење за све грађане Војводине. Основнизадатак постављен овим документом, је да свим грађанима и предузетницима буде обезбеђен приступ савременимтелекомуникацијама и услугама, као и да се омогући динамично инвестирањеи већа конкуренција у овој области. Приступ и коришћење свих нових телекомуникационихтехнологија и услуга, као и стварање технолошких предуслова за развој модерних интерактивнихсервиса е-банкинга, е-трговине, е-управе, који су неизбежни део модреногпословања, у дигиталном окружењу, неопходни су стандарди за даљи развој наше привреде и њеног пословања. Крајњициљ стратегије развоја широкопојасних мрежа јесте да, кроз побољшавањетелекомуникационе инфраструктуре, буде створен основ за боље и квалитетније пословање и понуђен виши ниво телекомуникационих услуга на свим нивоима,а тиме и бољи квалитет живота уопште. Широкопојасна телекомуникациона мрежавеликог капацитета је основни елемент, од непроцењивог друштвеног значаја, за модернизацијупословања, али и за бољи рад јавних установа у образовању, здравственимслужбама, транспорту, као и многих других услуга, у свим областима живота.   Данашњиинтерактивни сервиси и на њима засновано пословање и услуге, почивају на напредној широкопојасној мрежи, брзоминтернету, и могућности сталног, двосмерног односа свих учесника и корисника услуга. Могућности заистовремени пренос слике, говора, текста, података, РТВ садржаја, ВОИП телефонија, захтевајусталан приступ широкопојасној мрежи велике брзине. Стратегија дефинише сталнипроток на нивоу од 256 килобајта за сваког корисника, а као тренутни, минималнициљ најмање 64/ кбс. Изградња градских, комуналних, регионалних мрежа и њихових делова, омогућићевећу конкуренцију, лакше и сигурније инвестирање у овој области и профитабилност за већи бројоператера, провајдера, ИТ компанија као и превазилажење монопола у областителекомуникација а обезбедиће и квалитетније услуге односно снижење њихове цене. Извршновеће ће наставити да ради на остваривању циљева стратегије, најпре кроз сарадњу са републичкимминистарствима и регулаторним телом у овој области РАТЕЛ-ом. Биће обезбеђена и подршкаинвестирању у телекомуникациону инфраструктуру, стварање услова заслободну конкуренцију и превазилажење монопола Телекома Србија, а биће реализвоана иедукација на нивоу општина и локалних самоуправа. Читава стратегија биће спровођена без потребе за додатним средствима, пошто је интерес предузетника заулагање у област телекомуникација изузетно велика. Покрајинскисекретаријат за архитектуру, урбанизам и градитељство, у оквиру Предлога програмараспореда и коришћења дела средстава за израду пројектно-техничкедокументације за изградњу инфраструктурних објеката на територији АП Војводине, доделиће деосредстава обезбеђених од прихода из приватизације, у износу од 31.79 милионадинара, за подршку општинама уВојводини при изради пројектно-техничке документације намењене изградњиинфраструктурних објеката.
 С обзиромна веома тешко стање у комуналној области (недостатак водоводне, путне,канализационе мреже, пречистача отпадних вода и постројења за припрему воде)циљ Програма је подршка овог секретаријата војвођанским општинама у израдипројектне документације за изградњу инфраструктурних објеката,како би могле да конкуришу за добијање подстицајних средстава, која се убуџетима Војводине, Републике и међународним фондовима,наменски издвајају за изградњу ове врсте објеката. Подршка за израду неопходнедокументације и планова за изградњу биће реализована у општинама Сремска Митровица,Житиште, Алибунар, Бела Црква, Ковачица и Вршац. После данашње презентацијеСтратегије одрживог развоја Републике Србије, одржане у Скупштини АПВ, потпредседник републичке ВладеБожидар Ђелић сусрео се са члановима Извршног већа Војводине.