НовиСад, 13. фебруар – Извршно веће АП Војводине је данас у вили"Станковић" у Чортановцимаодржало свечану јубиларну 200. седницу. Председник покрајинске Владе мр БојанПајтић похвалио је чланове Већа због досадашње сарадње, коју је оценио изузетном, рекавши да је управо та сарадњадопринела ефикасном раду Извршног већа. У просеку, покрајинска Влада језаседала сваког петог дана.Наданашњој седници Извршног већа АП Војводине је донета Одлука о оснивању Општеболнице Кикинда услед поделе Здравственог центра "Коста СредојевШљука" у Кикинди и Одлука ооснивању Опште болнице Сента, услед поделе Здравственог центра "Др ГереИштван" из Сенте. Ове активности се одвијају у складу са Уредбом Владе о плану мрежездравствених установа у Србији из 2006. године, којом је предвиђено, измеђуосталог, да сви здравствени центри у Војводини престану да постоје, те дасе раздвоје домови здравља од општих болница. Локалне самоуправе -општине, по овом концепту, преузимају управљачка права над домовима здравља,а Извршно веће АП Војводине је оснивачсвих општих болница у Војводини.
Предлогодлуке о оснивању Опште болнице Кикинда, услед поделе Здравственог центра«Коста Средојев Шљука», Кикинда сачињен је у складу са одредбом члана 50.Закона о здравственој заштити којом је утврђена садржина акта о оснивањуздравствене установе, који доноси оснивач, у овом случају Извршно већеАутономне Покрајине Војводине. У складу са одредбом Законада се општа болница у државној својини оснива за територију једне или вишеопштина, предложено је решење по коме се Општа болница Кикинда, осниваза обављање стационарне и специјалистичко-консултативне здравственеделатности на секундарном нивоу за територије општина Кикинда, Чока и НовиКнежевац.
Предлог одлукео оснивању Опште болнице Сента, услед поделеЗдравственог центра «Др Гере Иштван», у складу са Законом оздравственој заштити, предложеноје решење по коме се Општа болница Сента оснива за обављање стационарне и специјалистичко-консултативнездравствене делатности на секундарном нивоу за територије општина Сента и Ада. За спровођењеових одлука у 2008. години неће бити потребнадодатна финансијска средства из буџета Аутономне Покрајине Војводине.
Чланови Већа су на данашњојседници разрешили дужности председнике и чланове управних и надзорних одбораИнститута за онкологију и Института за плућне болести у Сремској Каменици иименовали нове представнике у управљачким телима ове здравствене установе.Такође,покрајинска Влада је разрешила дужности и председнике и чланове управних инадзорних одбора Специјалне болнице зареуматске болести Нови Сад и Завода за антирабичну заштиту "ЛујПастер" и уместо њих именовало нове представнике. Извршно веће донело је и решење о утврђивању Програмараспореда и коришћења средстава за вишенаменско коришћење и заштиту вода запериод јануар – март 2008. године. За реализацију овог програма, ускладу са Одлуком о привременом финансирањуАутономне Покрајине Војводине, предвиђенасу средства у укупном износуод 85.000.000,00 динара.Чланови Већа донели си ирешење о утврђивању Програма распореда и коришћења дела средстава за израдупројектно-техничке документације за изградњу инфраструктурних објеката натериторији АП Војводине. Разлози за доношењеовог решења о утврђивању Програма распореда и коришћењадела средстава Покрајинског секретаријата за архитектуру, урбанизам и градитељство, остваренихиз прихода од приватизације у 2008. години, леже унеопходности рационалнијег коришћења, унапређивању простораи привлачењу инвеститора. Како је стањеу војвођанским општинамапо питању комуналне инфраструктуре веома лоше,потребно је израдити пројекте, да би локалне власти могле конкурисати за добијањесредстава како из покрајинског и републичког буџета, тако и из међународних фондова,за изградњу водоводне мреже, фекалне канализације и постројења за третман фекалнихотпадних вода, реконструкцију и изградњу путне мреже. Израдом планова бићерешен проблем одвођења атмосферских и отпаднихвода са грађевинског рејона, штоће допринети одрживом развоју региона кроз развој система за управљање водом,који ће контролисати стварање отпада, смањити утицај настајања отпада на животнусредину, побољшати ефикасност искоришћењаводе, смањити могућност поплава и епидемија подизањем нивоа подземних вода и септичкихјама и подстаћи инвестирање.
Како је још истакнуто уинформацији ресорног секретаријата, неопходно је решити проблем квалитетаводе за пиће по свим параметрима и изнаћи адекватно решење, што подразумевасарадњу власти на свим нивоима. Управљањеводом на нивоу локалне самоуправе и региона захтева ефикасност иусклађивање институционалних, регулативних, организационих, социјалних,економских и других аспеката у са постојећим стандардима квалитета и техничко-технолочким решењимаводоснабдевања ЕУ и РС. Износ финансијскихсредстава намењен за реализацију по овом решењу износи нешто више од 21,5милиона динара. Ова средства намењена су подршци у изради пројектно – техничке документације за изградњу инфраструктурнихобјеката у општинама Сремска Митровица, Бела Црква, Житиште, Ковачица, Вршац,Суботица и Зрењанин.