Нови Сад, 18. март – Извршно веће АП Војводине, на данашњој седници којом је председавао др Бојан Пајтић, разматрало је податке о заступљености хранитељства у Војводини, једне од мера заштите деце без родитељског старања.
Наиме, повећање броја деце без адектаног родитељског старања утиче на потребу озбиљног ангажовања друштва. Издвајање деце из примарне породице углавном је друштвеног карактера, од напуштања деце до неодговарајућег родитељског старања, поремећених породичних односа и екстремног сиромаштва. Све је очигледнија потреба за већом подршком различитих институција породици, као и за применом превентивних програма.
Упоређивањем података, које је припремио Покрајински секретаријат за социјалну политику и демографију, констатовано је да још увек постоји несклад између потреба деце без родитељског старања и спремности и капацитета хранитељских породица.
{флв}18032009_седница_ИВВ{/флв}
У Војводини живи скоро три хиљаде деце без адекватног родитељског старања, а половина ове деце смештена су у хранитељске породице. Подаци указују да се број деце у породичном смештају готово удвостручио у односу на стање из 2002. године, када је и започета реализација Стратегије развоја породичног смештаја. То је значајна промена, али треба имати у виду да је више од 40 одсто деце са посебним потребама. Међу њима су и деца са менталном ометеношћу, као и деца са телесним инвалидитетом. Од тог процента, 11,5 одсто деце је смештено код хранитељских породица. Ова чињеница указује на потребу развијања специфичних видова хранитељства. Потребно је радити на подизању могућности хранитељских породица да одговоре на специфичне и бројне проблеме подизања такве деце. Иако је дошло до подизања стручних стандарда у припреми, обуци и подршци хранитељским породицама, потребно је и даље радити на подизању стручности и обучености самих хранитеља кроз доступност програма за унапређење породичног смештаја. Поред тога, подржавају се и иницијативе да улога хранитеља и породичног смештеја добије веће друштвено признање.
Са информацијом о распрострањености хранитељства у Војводини упознаће се и покрајински посланици – чланови Одбора за здравство, социјалну политику и рад и Одбора за демографску политику и друштвену бригу о деци.
Извршно веће Војводине упутило је Скупштини Војводине позитивно мишљење поводом доношења Одлуке о изради Просторног плана подручја посебне намене мреже коридора саобраћајне инфраструктуре на основном правцу државног пута И реда бр. 24 од Суботице, преко Зрењанина, до Ковина. Овим Просторним планом, чију израду је наручио Покрајински секретаријат за архитектуру, урбанизам и градитељство, биће установљена дугорочна стратегија развоја подручја кроз која пролази саобраћајни коридор, у складу са регионалним и локалним развојним потенцијалима. Његовим доношењем стварају се услови за реализацију националних и покрајинских интереса у области саобраћајне инфраструктуре, на принципима одрживог развоја, повећања приступачности унутар региона Војводине и њено боље повезивање са суседним регионима, посебно побољшање регионалне позиције Баната.
Покрајинско Извршно веће донело је решење да се Покрајинском секретаријату за енергетику и минералне сировине из текуће буџетске резерве пренесе 4,15 милиона динара. Ова финансијска средства намењена су за суфинансирање трошкова израде термичке изолације на манастиру у изградњи Васкресење Христово у Каћу.
/ Зрењанин, среда, 18.03.2009
Саопштење са 43. седнице Извршног већа АП Војводине
