/ , среда, 09.05.2007

Саопштење са седнице Извршног већа

НовиСад, 9. мај – На данашњојседници Извршно веће Војводине усвојило је Предлог одлуке о плану реализацијемера за спровођење програма демографског развоја АП Војводине у 2007. години. Овим планом дефинисање обим, структура, као и начин распоређивања средстава намењених регресирањуборавка деце у предшколским установама за породице са троје, четворо и вишедеце, родитељски додатак за прворођено дете, као и новчана помоћ намењена новорођенимблизанцима и породицама са тројкама и четворкама. Покрајински секретар задемографска питања, заштиту породице и друштвену бригу о деци Новка Мојић,рекла је да ће и у овој години бити настављена активна пронатална политика иедукација у области демографије, права на рађање, заштите породице и бриге одеци, јер се ради о стратешком документу који, уз друге мере покрајинскихинституција, треба да допринесе превазилажењу лоше домографске ситуације унашој покрајини.
Извршновеће је на данашњој седници прихватило Предлог споразума о оснивањумађарско-војвођанског Савета за економски развој у региону, који ће 14. маја потписатипредседник Извршног већа мр Бојан Пајтић. Мађарско-војвођански савет заекономски развој треба да допринесе учвршћивању и проширивању сарадње предузетникаиз две земље, трансферу нових технологија, преношењу мађарских искустававезаних за привредну сарадњу у оквиру ЕУ, као и проширивању економских веза уоквиру прекограничне сарадње.Данасје прихваћен Извештај о пословању и финансијски извештаји о пословању Фондаза развој АП Војводине у прошлој 2006.години. Планирана вредност кредита зафинансирање развојних пројеката у Војводини у 2006. години износила је 2,5милијарди динара, а одобрени су кредити у укупној вредности од 3,09 милијарди,што је 32 процента више од предвиђеног обима. Укупно је додељено 780 кредита,а највећи број корисника су пољопривредници, мала и средња предузећа и предузећаиз прехрамбене индустрије. Посебно је значајна чињеница да су за кредитеконкурисали предузетници из сваке од 45 војвођанских општина иако регионалназаступљеност и даље није задовољавајућа, пошто из региона Северног Баната идаље нема довољно захтева за развојне кредите.Из средстава текуће буџетске резервеИзвршно веће одобрило је 3,8 милиона динара помоћи за финансирање наставкаизградње пратећих манастирских објеката у Високим Дечанима, пола милионадинара намењено је Хуманитарном фонду «Привредник» који суфинансира школовањесиромашне талентоване деце, као и 611 хиљада динара за суфинансирање трошковаорганизације гостовања Непсинхаз (Народног позоришта) из Суботице у мањимвојвођанским местима, за које постоји велики интерес.