Нови Сад, 17. јун – На данашњој седници Извршног већа АП Војводине, којом је председавала Ана Томанова Маканова, прихваћена је информација о оствареним приходима и извршеним расходима буџета општина и градова у АП Војводини у 2008. години, коју је образложио покрајински секретар за финансије мр Јовица Ђукић.
Општине и градови у нашој покрајини су у 2008. години имали буџетски план од 56 милијарди динара. Што се тиче остварења буџетских примања, остварен је проценат реализације наплате од 86 одсто, односно 48 милијарди динара. Од укупних примања, скоро 900 милиона динара износило је задуживање. Значајније учешће у укупним примањима код задуживања су имале општине Врбас, што је износило око 10 одсто, Пландиште 16 одсто и Ковин 22 одсто.Када је реч о градовима, од укупних примања Панчево је од задуживања остварило 7 одсто, а Суботица око 9 одсто. Показано је да су диспаритети и даље присутни – у буџетима 39 општина у којима живи више од половине становника покрајине, остварено је око 41 одсто укупних текућих прихода или 19 милијарди динара. Буџети градова – Сомбор, Митровица, Суботица, Зрењанин и Панчево, где живи 29 одсто становника, реализовали су у 2008. години око 13 милијарди динара, односно 27 одсто укупних текућих прихода. Град Нови Сад у коме живи 15 одсто становника покрајине, у укупним текућим приходима остварио је учешће од око 15 милијарди динара, односно 32 одсто, што значи да Нови Сад по глави становника остварује фискални потенцијал који је за 2,2 пута већи у односу на просек.Реални раст код текућих прихода које су оствариле општине износио је 7 одсто, буџети градова 3 одсто, док је Нови Сад сам је остварио 4 одсто. Код извршених расхода 90 одсто новца који су издвојили, неких 52 милијарде текућих прилива. Расходи буџета општина износили су 19,50 милијарди динара, или 95% укупно расположивих средстава, а расходи буџета градова су износили 27,08 милијарди динара, или 86% укупно расположивих средстава. Укупни расходи буџета града Новог Сада у посматраном периоду су износили 13,64 милијарди динара, или 78% укупних средстава којима је располагао Нови Сад.
Чланови Већа прихватили су Нацрт одлуке о изменама и допунама Одлуке о начину и приоритетима у извршавању буџета АП Војводине за 2009. годину и оначину реализације трансфера јединицама локалне самоуправе. Реч је о томе да се даје могућност да се буџетски дефицит прошири са 6,6 милијарди динара на виши ниво буџетског дефицита уз сагласност надлежног органа Републике Србије, чиме ће се омогућити реализација већег износа новца него до сада. Такође,биће омогућена набавка финансијске имовине у износу до 5 милијарди динара, а за спровођење ових активности је овлашћено Извршно веће. Овом одлуком предложено је да се наменски и други трансфери буџетским корисницима јединица локалне самоуправе реализују на исти начин и по истом поступку као и наменски и ненаменски трансфери јединицама локалне самоуправе, односно у висини остварених трансферних средстава из буџета Републике Србије а према решењима надлежних министарстава, у року од једног дана од дана пријема решења и средстава на рачун буџета Аутономне Покрајине Војводине, а пренос се омогућава осим преко Покрајинског секретаријата за финансије и преко других надлежних покрајинских органа наведених у решењу надлежног министарства.
Пред члановима Већа нашла се и информација о популационој политици као одговору на испољне проблеме у демографском развитку становништва, коју је образложикла покрајнски секретар за демографију и социјалну политику Новка Мојић. Она је истакла да на испољене проблеме у развитку становништва свака држава на свој начин изражава то својом популационом политиком.Популациону политику треба третирати као политику од егзистенцијалног значаја за нацију исто као економску, социјалну, просветну и друге политике.У свим европским земљама и шире популациона политика има два циља – смањење трошкова родитељства и ублажавање неједнакости у животном стандарду између породица са децом и породица без деце.Популациона политика треба да је усмерена на породицу и децу, да им даје сигурност а деци приближно једнаке услове за развој.За популациону политику која претендује да буде успешна важно је да буде и локална.Европска модерна популациона политика још увек није пронашла ефикасне пронаталитетне мере.Као политички одговор на испољене проблеме у демографском развоју Покрајине, Скупштина АП Војводине усвојила је Програм демографског развоја АП Војводине са мерама за његово спровођење.Неколико мера материјалне подршке породицама са децом из овог Програма увелико се спроводи за кориснике који имају пребивалиште на територији АП Војводине, а остале ће се спроводити када за то буде више средстава. Војводина је једна од ретких регија која има свој Програм у овој области-рекла је Новка Мојић.
/ Зрењанин, среда, 17.06.2009
Саопштење са седнице Извршног већа АП Војводине
