/ Нови Сад, петак, 31.08.2007

Сарадња Војводине и Горње Аустрије

Нови Сад, 31. август – Потпредседник Скупштине АПВ ШандорЕгереши и председник Одбора за пољопривреду Скупштине АПВ мр Золтан Сомбатиразговарали су данас са  представницимаПокрајине Горња Аустрија који су у обиласку земаља региона.Министар за пољопривреду, шумарство и рурални развојГорње Аустрије др Јозеф Штокингер је нагласио да, поред изузетно добреполитичке и културне сарадње, постоје огромни потенцијали и за привредну, апосебно пољопривредну сарадњу двеју покрајина. Изразио је задовољствовођеним разговорима у којима је било речи о многим питањима, између осталог осарадњи на пољу алтернативних извора енергије, производњи биодизела, сарадњиу оквиру мреже региона који се боре против производње генетски модификованехране, о размени искустава и едукацији сарадника. Конкретно је договоренаедукација стручних сарадника војвођанске администрације у оквиру Раиффаисенсистема у Горњој Аустрији. Потпредседник Егереши је нагласио да је ова посета важанкорак у интензивирању сарадње две покрајине, која је почела пре три годинепотписивањем протокола о сарадњи, и предложио је сличан документ и на пољупривредне и пољопривредне сарадње, као и лобирање од стране Горње Аустријеу европским институцијама – што су гости прихватили. У циљу реализацијеконкретно договорених пројеката две владе ће формирати стручну радну групу.Делегације су се сагласиле да су стални контакти у заједничком интересу и у функцијиунапређења политичке, културне и привредне сарадње.  Тридесеточлану делегацију, поред министра за пољопривреду,шумарство и рурални развој Горње Аустрије др Јозефа Штокингера, чинили суи  посланици Парламента Горње Аустрије,представници Регионалне пољопривредне коморе и разних институција из областипољопривреде, аустријски новинари и сниматељи. Састанку су присуствовали ипотпредседник Извршног већа Војводине др Габор Лоди, покрајински секретар запољопривреду, водопривреду и шумарство Даниел Петровић и директор  Покрајинског фонда за развој пољопривреде Јожеф Сабо.