/ Нови Сад, петак, 02.11.2007

Састанак са представницима ХОЛСТЕИН АСОЦИЈАЦИЈЕ из САД

Нови Сад, 2.новембар – Потпредседник Извршног већа АП Војводине др Габор Лоди примио јепредставнике Холстеин Асоцијације из САД, на челу са Доугом Мадоксом, као ипредставника ове асоцијације за Војводину Радисла Чобанина. Састанку суприсуствовали и представници Фонда за развој Војводине и Гаранцијског фонда,као и представници пољопривредних произвођача из покрајине, који су гостеупознали са актуелним проблемима у сектору пољопривреде и сточарства. Као главнипроблем, представници пољопривредника из АП Војводине истакли су недостатакорганизација и асоцијација пољопривредника, преко којих би се олакшалакомуникација са предствницима државних органа у циљу поспешивањапољопривредне производње и прехрамбене индустрије. Такође, истакнуто је да јеу АП Војводини проблем застареле механизације значајно изражен. Иако су прекопокрајинских фондова од њихових оснивања, расписивани конкурси за набавкупољопривредне механизације, ипак је овај проблем још увек изражен у Војводини.Како је наглашено, капацитети Војводине у области прераде меса су и до 10 000тона на годишњем нивоу, али извоз у земље ЕУ је свега око 1400 тона.
Доуг Мадокс је,као представник Холстеин Асоцијације из САД, која броји 35 000 чланова,нагласио да АП Војводина има изузетне потенцијале у области пољопривреднепроизводње, индустрији меса и млека, али да су потребна дугорочна улагања зањихово поспешивање. Мадокс је истакао да постоји интересовање ХолстеинАсоцијације за пружање подршке и искустава војвођанским пољопривредницима, теда је велики подстрек подршка покрајинске владе и Покрајинског секретаријата запољопривреду, коју је истакао потпредседник ИВВ др Габор Лоди.