/ Нови Сад, уторак, 21.11.2006

Седница Одбора за образовање, науку, културу, омладину и спорт

Нови Сад, 21. новембар –  На данашњој седници Одбора за образовање, науку, културу, омладину и спорт Скупштине АП Војводине разматран је извештај о наставку суфинансирања пројеката и одобреним новим пројектима од значаја за развој АП Војводине, по јавном позиву од марта 2006. године, као и Информација о упису студената у више школе, чији је оснивач АП Војводина, и на факултете у саставу Универзитета у Новом Саду, са посебним освртом на образовање припадника националних мањина у школској 2005/2006. година. Разматрана је и Информација о резултатима конкурса за суфинансирање програма и пројеката у области културе и уметности у АП Војводини у 2006. години. Седници су присуствовали ректор Новосадског универзитета проф. др Радмила Недучин – Маринковић,  покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгољуб Петровић, помоћници  покрајинског секретара за образовање и културу Светлана Вујовић и Роберт Колар, као и директори ученичких домова са подручја Војводине. Чланови Одбора прихватили су извештај и подржали закључке Извршног већа Војводине у којима се наводи да је Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој, у складу са Правилником о критеријумима за суфинансирање пројеката од значаја за науку и технолошки развој АП Војводине, определио средства за суфинансирање пројеката и тиме заначајно допринео ангажовању и развоју научног потенцијала у АП Војводини. Прихваћено је и да се у наредном периоду настави суфинансирање пројеката, који ће дати врхунске резултате и значајно допринети регионалној сарадњи. Ресорни секретаријат је задужен да континуирано прати рад истраживачких тимова на пројектима и резултате који су постигнути. Секретаријат је задужен да резултате истраживања стави на располагње ресорним секретаријатима, који у оквиру својих надлежности покривају одређене научне области, локалној самоуправи, привредним и другим организацијама и установама, које ће проценити да могу да искористе резултате истраживања. У  закључцима поводом Информације о упису студената у више школе, чији је оснивач АП Војводина, са посебним освртом на образовање припадника националних мањина, предложено је факултетима Универзитета и Новом Саду, да приликом одређивања квота о броју студената за упис у прву годину основних студија, имају у виду потребе за образовањем наставног кадра за реализацију наставног процеса на језицима припадника националних мањина. Предлажено је Влади Републике Србије да хитно изврши измене и допуне Уредбе о нормативима и стандардима услова рада унверзитета и факултета за делатности које се финансирају из буџета и Уредбе о мерилима за утврђивање висине трошкова студија на вишим школама, чији је оснивач република, чиме би се обезбедило финансирање наставних група на вишим школама и факултетима за студенте за које се настава изводи на језицима националних заједница.
За финансирање пројеката и програма у области културе и уметности у АП Војводини, по конкурсима за  2006. годину, планирано је укупно 63,3 милиона динара, наводи се, између осталог, у Информацији о резултатима конкурса за суфинансирање програма и пројеката у области културе и уметности у АП Војводини у 2006. години, уз нагласак да је 37 манифестација од посебног значаја за културу и уметност Војводине, јер се њима доприноси развоју и афирмацији културе АП Војводине у земљи и иностренству. Чланови одбора су прихватили закључке Извршог већа АП Војводине којима се задужује Покрајински секретаријат за образовање и културу да прати, вреднује и финансијиски помаже програме и пројекте у области културе и уметности, који су значајни за развој те области у АП Војводини. Секретаријат је такође задужуен да, у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за финансије, размотри могућност повећања раста средстава намењених за ове потребе. На данашњем састанку чланови Одбора су упознати и са Информацијом о стању безбедности у домовима ученика чији је оснивач АП Војводина.