Окончан је нови циклус преквалификација и доквалификација у области информационо-комуникационих технологија „BRAINS22“, који је спровео Војвођански ИКТ кластер у сарадњи са Владом Републике Србије, уз подршку Покрајинског секретаријата за привреду. Овај програм је успешно завршило 60 полазника, који су били распоређени у три групе на Јава Јуниор курсу.
„Настављамо са континуираном едукацијом према реалним потребама тржишта рада. Секретаријат организује обуке искључиво према потребама послодаваца.Не обучавамо људе да бисмо их само обучавали, него их обучавамо на начин да могу одмах да се запосле. Данас завршавамо један циклус обука, а у понедељак крећемо са новим циклусом у области ИТ индустрије. У наредна два месеца ћемо започети обуке у области туризма и угоститељства, јер нема довољан број радника који могу да пруже квалитетну услугу у туристичкој сезони. Идеја је да тежиште пребацимо што је могуће више на едукативни аспект у области привреде и туризма“, рекао је Иванишевић, додавши да ће Секретаријат настојати да сарађује са свим едукаторима како би што ефикасније биле попуњене празнине на тржишту рада, а то представља озбиљан изазов.
Према речима покрајинског секретара за привреду и туризам, полазници ових обука би едукацију требало да схвате као основу за даље учење и усавршавање, односно да је сваког дана потребно начинити неколико корака напред, како не би дошло до стагнирања.
У протеклој години извршен је одабир кандидата. Од шест стотина, колико их је било пријављено, одабраних 60 прошло је 300 сати интензивне обуке по планираном програму Војвођанског ИКТ кластера, који већ девет година спроводи преквалификације у ИТ индустрији, сходно потребама тржишта рада. ИКТ кластер је препознат као једна од најбољих организација за ову врсту обуке, са запаженом стопом запошљавања својих полазника.
Пројектни менаџер Уједињених нација за развој УНДП Јована Влашкалин подсетила је да је Програм националне ИТ преквалификације реализован уз подршку Кабинета председника Владе Републике Србије, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Канцеларије за информационе технологије и електронску управу и Програма УНДП, који се спроводи од 2017. године, те да је до сада обуку завршило преко 2.500 полазника.
Директор Војвођанског ИКТ кластера Милан Шолаја је истакао да је данас велики дан за полазнике ових обука, које су део државног програма који је Кластер спровео са Владом Републике Србије и Програмом Уједињених нација за развој УНДП, уз подршку Секретаријата.
„Ово је још једна генерација полазника Академије где смо обучили 60 полазника. Верујемо да ће овим успети да нађу своје место у ИТ сектору. Ово је тек почетак посла, јер за њих креће потрага за послом, градња каријере. Војвођански ИКТ кластер и наши партнери ће бити ту за њих“, рекао је Шолаја.
Како би се обуке спроводиле на професионалан начин, те задовољиле високе стандарде тржишта рада у овој области, Војвођански ИКТ кластер је потписао споразум и са компанијама TIAC, ComData, DevoTeam, Intens, Levi9, Zesium Mobile и Prozone.
Иванишевић, Шолаја и Влашкалин су уручили сертификате окупљеним полазницима.