/ Нови Сад, петак, 05.10.2007

Симпозијум о органској производњи поврћа и воћа

Селенча/Нови Сад, 5 октобар–  Извршно веће Војводине је на различитеначине у протеклом периоду подржавало производњу здраве хране"Слована" из Селенче. Стручни симпозијум посвећен органској пољопривреднојпроизводњи, први је ове врсте у Војводини, али и у целој земљи. Сматрам да јеврло битно да све институције у земљи подрже ове активности и да ми, крозовакав начин производње здраве хране, не будемо само земља која производисировине, већ да производимо квалитетне производе који се могу наћи на тржиштуЕвропске уније – рекао је покрајински секретар за привреду Синиша Лазић, наотварању 1. међународног стручног симпозијума о условима и технологији заорганску производњу поврћа и воћа, који се одржава у Селенчи, у организацијиудружења и фабрике "Здраво-ограниц" и под покровитељствомПокрајинског секретаријата за привреду.Поред дводневног симпозијума, уСеленчи се одржава и изложба воћа и поврћа, старих оруђа за обраду земље, алии нове механизације која се користи за употребу у органској производњи. УСеленчи, у "Словану", одавно су схватили у чему је шанса за развојцелог региона, па су њихови производи са ознаком "здраво" посталипознати и признати – изнето је на данашњем симпозијуму. У раду скупа учествујуексперти из Италије, Словеније, Словачке, Чешке, Русије, Хрватске и нашеземље.  О вредностима и медицинскомзначају употребе природних сокова од цвекле, парадајза и јабуке, какве производипресовањем ових култура и без конзерванса "Слован", говорио је проф.др Ервин Гебауер, а о органској производњи хране проф. др Маријан Синчић изСловеније. У наставку симпозијума др Стеван Машировић, директор Управе зазаштиту биља у Министарству пољопривреде Србије говориће о перспективи,прописима и подстицајима у Србији за органску производњу,  Јулијана Шлосерова из Словачке ће пренетиискуства  своје земље у тој области, абиће излагања и о органској производњи винове лозе и воћа, улози маркетинга уразвоју органске пољопривреде, сертификацији и контроли  ових производа и значају едукацијепроизвођача.Генерални директор"Слована" Шуро Боцка је рекао да је у Србији слабо заступљенабио-производња, али да за њу у нашој земљи постоје много бољи услови него уземљама у региону. Истакао је потребу за добром организацијом таквепроизводње, али и едукације произвођача у ланцу добијања "органик"производа, чему треба да послужи и одржавање овог стручног симпозијума.- "Слован" је са својимпроизводима већ у Европској унији, могу да се нађу на том тржишту јериспуњавају важеће европске стандарде "органик" хране. То је разлогшто су се на данашњем скупу у Селенчи окупили многи међународни експерти, којиће пренети своја искуства. Уверени смо да ће из Селенче понети позитивне утискекоје ће пренети својим колегама, те ћемо на тај начин успети да прокрчимо пут идругим фирмама које ће се појавити на тим тржиштима. Пољопривреда у Војводиније огроман ресурс и његовим рационалним коришћењем можемо обезбедити добарстандард становништва – рекао је Синиша Лазић на отварању и наздравио садиректором чуром Боцком са природним соком од цвекле, који носи знак"Најбоље из Војводине".