/ Нови Сад, среда, 08.11.2006

Синиша Лазић отворио у Мастер центру радионицу ”Партнерство за будућност”

Нови Сад, 7.новембар – У Мастер центру Новосадског сајма, у оквиру првог сајма инвестиција«Инвестекспо 2006», покрајински секретар за привреду Синиша Лазић отворио је радионицупод називом «Партнерство за будућност». Радионицу је организовала Агенција заразвој малих и средњих предузећа «Алма Монс», у настојању да се унапредипривредна, културна и социјална сарадња војвођанских и италијанских региона. Гостиданашње радионице су били Марчело Фратоки из италијанског Министарства запривредни развој, начелница Јужнобачког округа Светлана Селаковић и бројнипредставници војвођанских општина.Поздрављајућигосте, Синиша Лазић је нагласио да је Сајам право место за представљањевојвођанског тржишта, где има шта да се понуди, упозоривши да се суочавамо сапроблемом дефицита и ограниченог извоза. Да би се донекле унапредили резултативојвођанске привреде, Покрајински секретаријат за привреду усмерио је својеактивности на неколико пројеката, од којих су најважнији «Програм подршке  за сертификацију и стандардизацију производа»,као и «Програм подршке развоју наутичког туризма», објаснио је Лазић. Он је рекаода су, након оснивања институција, као што је Фонд за развој и Гаранцијскифонд, установљени инструменти финансијске помоћи, на основу конкурса, за онекоји желе да почну са малим или већим бизнисом.- Очекујем даће се, после усвајања новог Устава и уставног Закона, искристалисати јасна могућностфинансирања локалних самоуправа, које ће потом саме моћи да помогнупотенцијалним привредницима, предузетницима и свим другим лицима, која желе дазапочну неки нови посао – рекао је Лазић.МарчелоФратоки је подсетио да је италијанска делегација из Министратсва за привредниразвој, прошле године, присуствовала једној од седница Скупштине АП Војводине,где су изнели своје мишљење о привредном развоју Војводине. Рекао је и да сусе, током претходне и ове године, састали и са неколико војвођанских градоначелникаи разговорали о пројектима развоја и начинима инвестирања у Војводину. Једанод задатака Министарства за привредни развој, сматра Фратоки, је да што вишеиспита војвођанско тржиште и, у разговорима са економистима, пронађе модел зашто боља и исплативија улагања у Војводину.О основнимподацима из социјалне, културне, географске и привредне карте Јужнобачкогокруга присутне је упознала начелница Светлана Селаковић, која је нагласила даје овај Округ, од постојећих 25 округа у Србији и седам у Војводини,најразвијенији у сваком погледу. Она је прецизирала да Округ броји 12 општина,са укупно 600 хиљада становника, од којих  85 одсто ради, или поседује мала или средњапредузећа, која се баве трговином и производњом, а најмање прерадом, што јеследећа фаза у развоју региона.