/ Нови Сад, четвртак, 08.11.2007

Синиша Лазић у Улму представио програме привредног развоја Војводине

Нови Сад/Улм, 8. новембар – У немачкомграду Улму, данас се завршава Међународна конференција дунавског региона у којој је наступило више од350 учесника из шест земаља. На конференцији су разматране могућности за потенцијалнеинвестиције, даљи развој речног туризма,научно и културно повезивање земаља дунавскогслива. На овој конференцији, покрајински секретар за привреду,Синиша Лазић, представио је пројекат Извршног већа АП Војводине «Развој наутичкогтуризма» (НТД), који је један од 14 приоритетних пројеката из Програма привредногразвоја Војводине за период од 2004. до 2009. године. Он је истакао да је циљ овогпројекта развој наутичког туризма на Дунаву у Војводини, изградња наутичке инфраструктуре,пристаништа, туристичких атракција на Дунаву, што треба да допринесе већој туристичкојпосети Војводини, ојача њено повезивање као региона са дунавским речним турамаи  допринесе туристичкој промоцији и економскомразвоју ширег окружења уз објекте наутичког туризма.  Лазић је, такође, нагласио да ће реализација овогпројекта утицати на пораст запослености локалног становништва, отварање нових раднихместа и већем девизном приливу од туризма. Секретар за привреду је објаснио да је имплементацијаовог пројекта почела 2006. године када је израђена Студија мреже марина на Дунавуу АП Војводини коју су израдили стручњаци ЈП Завод за урбанизам Војводине, и којана основу анализе дефинише 35 макролокација за изградњу марина на Дунаву. Према речима Синише Лазића, до краја године потенцијалниминвеститорима биће понуђено седам локација за изградњу марина на делу Дунава кроз Војводину и то у оним општинамакоје су изградњу марина уврстиле у своје развојне документе: Белој Цркви, Сомбору,Апатину, Сремским Карловцима, Инђији, Бачу и Панчеву. Очекује се да ће у овај пројекатбити укључено још општина чиме би био испуњен план ИВ Војводине у оквиру којегје изградња марина на Дунаву означена као један од приоритета објаснио је СинишаЛазић.Промоција пројекта марина у Војводини на конференцијуу Улму оцењена је као магнет за инвеститоре, а истакнута је и могућност да ће уњену реализацију бити укључени и европски дунавски фондови. То је потврдио представникЕвропске агенције за реконструкцију Бернар Осаливан, али и државни секретар у Министарствуза економију и регионални развој Републике Србије, Горан Петковић. Он је нагласиода је то Министарство врло заинтересовано да подржи Пројекат ИВ Војводине о изградњимарина и истакао да су учествовали у реализацији  изградње марине код Апатина.