Београд, 4. децембар – Потпредседник Скупштине АП Војводине Синиша Лазић учествује у раду Генералне скупштине Дунавске туристичке комисије, која се од 3. до 5. децембра одржава у Београду. На том значајном међународном скупу учествује више од 200 представника из 11 подунавских земаља. Према подацима Министарства туризма, у домаћим лукама је ове године пристало близу 500. бродова.У Србији тренутно има четири велика пристаништа на Дунаву, где туристи могу да изађу и обиђу туристичке локалитете. То су Београд, Нови Сад, Доњи Милановац и Костолац. Будући да крстарење Дунавом постаје све атрактивније за туристе, процене туристичких организација су да ће оно до 2020. године постати водећа грана туризма. Због тога је веома важно да држава ради на унапређењу инфраструктуре, опремању пристаништа и лука, а инвеститори да улажу у туристичке објекте на Дунаву, истакнуто је на скупу.
Конференција Дунавске туристичке комисије је добра прилика да странцима представимо домаће потенцијале на Дунаву. Један од разлога што је наша земља добила организацију Генералне скупштине Дунавске туристичке комисије лежи у чињеници да смо међу првим земљама направили два мастер плана о развоју туризма, и то један за развој подручја Горњег Подунавља које је у надлежности Војводине, и други за Доње Подунавље, које обухвата Голубац, Доњи Милановац, Кладово и Мајданпек. За Војводину је посебно значајно и то што је ове године завршен пројекат апатинске марине, која ће бити најбоља марина на Дунаву, а циљ је да се такви пројекти раде дуж целе обале Дунава, најављено је на конференцији.
Дунавска туристичка комисија основана је 1970. године у Бечу. Њенњ чланице су земље дуж Дунава, које представљају националне туристичке организације. Сваке године Комисија бира тему године. Овогодишња тема је "Дунав подстиче", док ће наредне године тема носити назив "Римским стазама дуж Дунава". КАБИНЕТ ПОТПРЕДСЕДНИКА
СКУПШТИНЕ АП ВОЈВОДИНЕ
/ Нови Сад, четвртак, 04.12.2008