/ Нови Сад, петак, 30.11.2007

Скупштина Асоцијације мултиетничких градова југоситочне Европе ”” ПХИЛИА у Скупштини Војводине

Нови Сад, 29.новембар – УСкупштини АП Војводине данас је почела дводневна скупштина Асоцијацијемултиетничких градова југоисточне Европе – ПХИЛИ-а (Филија), чија је кључнатема формирање нове еврорегије «Еуропанон» коју би требало да чине Војводина, хрватске жупанијеВуковарско-сријемска и Осијечко-барањска, Кантон Тузла и Дистрикт Брчко изБиХ, као и општине Бијељина, Зворник, Угљевик, Богатић, Шабац, Лозница и МалиЗворник.Преама речима Живорада Ковачевића, председника Филије,годишњој скупштини ове организације присуствују представници градова иневладиних организација из девет држава и региона југоисточне Европе, који сује и основали. Говорећи о иницијативи за формирање регије Еуропанон, он јенагласио да је нуклеус стварања ове еурорегије била сарадња градова у троуглуТузла-Осијек-Нови Сад, која је дала изванредне резултате и постала моделсарадње на којем је настала и Филија. «Поред добробити за све грађене, оснивање ове еврорегиједопринело би превазилажењу политичких, психолошких и административнихбаријера, које нам је трагична прошлост оставила у наслеђе. То јесте и једна одкључних мисија Филије», рекао је Ковачевић. Поздрављајући овај скуп чији је домаћин Скупштине АПВојводине, председник покрајинског парламента Бојан Костреш нагласио је даФилија није само организација која технички окупља градове и општинејугоисточне Европе, него је организација која има јасан модел како требафункционисати и сарађивати и које вредности на простору Западног Балкана требавеличати. “Регионална сарадња има веома важну улогу у европскиминтеграцијама и демократизацији друштва и то је нешто на чему Војводинаинсистира све ове године, у настојању да помогне Србији у процесупридруживања Европској унији&рдqуо;, рекао је Костреш. Он је подсетио да су  пре успостављања сарадње између Србије иХрватске, Војводина и Истра почеле сарадњу и управо на тај начин побољшалеодносе између две земље.  “Радује ме идеја да се формира регион Еуропанон изпростог разлога што је природно и нормално да људи који су до скоро живели уистој држави и немају језичке баријере, који су деценијама били повезаникултурно, историјски и економски, развију једну такву сарадњу. Тиме се недобија само један нови еурорегион, већ и прилика да се на просторима бившеЈугославије успостави таква врста сарадње која ће допринети развоју трајнестабилности и убрзати процес европаских интеграција на овим просторима&рдqуо;,истакао је председник Скупштине АП Војводине. Подршку јачању општинске и регионалне сарадње на овимпросторима, у својим поздравним речима дали су и директорка Канцеларије запридруживање ЕУ Тања Мишчевић, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Ханс Ола Урстад,функционер Пакта за стабилност југоисточне Европе Горан Свилановић, као иизвршна директорица Фонда за отворено друштво Јадранка Јелинчић. На скупштини Филије додељене су и награде овеорганизације «Повеља за толеранцију», појединцама и организацијама које судопринеле развијању грађанског друштва. Повељу за толеранцију ове годинедобили су председник Скупштине Војводине Бојан Костреш, градоначелник СкопљаТрифун Костовски, генерални секрерар Центра за међунационалну сарадњу иизбеглице из Скопља Владо Димовски, градоначелник Пуле Борис Милетићипредседница Удружења за заштиту људских права и мањинских слобода «Хомо» изПуле Миријана Гало. Образлажући награду које је уручена председникувојвођанског парламента, Александар Попов, генерални секретар Филије, истакаоје да је Костреш дао велики допринос у неговању међуљудских и међуетничкиходноса у Војводини, као и да су Скупштина АП Војводине и њен председникпружали велику подршку активностима Филије и невладиног сектора уопште.