Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, петак, 01.03.2013

Славиша Грујућ на промоцији књига о хрватским великанима у Војводини

28022013_Grujic_promocija%20ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 28. фебруар 2013. – Потпредседник Владе АП Војводине и покрајински секретар за културу и јавно информисање Славиша Грујић говорио је на промоцији књига објављених у „Години хрватских великана у Војводини", едицији која је изложена на Салону књига на Новосадском сајму. Промоцију су организовали Завод за културу војвођанских Хрвата и Новинско издавачка кућа „Хрватска ријеч". Представљена су издања „Вјечности доба" Анте Еветовића, „Душе земље" песника Анте Јакшића, „Што у оца то у дице" Балинта Вујкова, добитника Вукове награде и „Прогнаник из свијета свјетлости: живот и дјело Станислава Препрека", чији је уредник Иван Баленовић.О делима великана који су као Хрвати оставили своје печате у Војводини говорили су: Томислав Жигманов, директор Завода за културу војвођанских Хрвата, Иван Каран, уредник Новинско издавачке куће „Хрватска ријеч", Иван Баленовић уредник књиге „Прогнаник из свијета свјетлости: живот и дјело Станислава Препрека". Свечаној промоцји присуствовао је и генерални конзул Републике Хрватске у Суботици Драган Ђурић.

Обраћајући се окупљенима, покрајински секретар Грујић је рекао да му је задовољство што на промоцијама може да говори о томе шта значи Војводина. Он је истакао, како је рекао, лепу сарадњу, коју покрајински секретаријат на чијем је челу, остварује са хрватском националном заједницом, нарочито у области културе и неговања традиције хрватског народа на нашим просторима. Грујић је похвале упутио и часопису „Хрватска ријеч", као добрим и квалитетним новинама, у којима се увек могу пронаћи интересантни садржаји.

„Разговор о хрватској литератури је заправо увертира у оно што се зове Војводина, коју схватамо ка спектар различитости, толеранције, схватања и прихватања других. Сматрам да ми у овој Покрајини, где живи 27 нација, не можемо говорити о различитости толико, колико о нашим сличностима, поготово када су у питању Срби и Хрвати. Књижевна дела, која се данас промовишу можемо сви да читамо и сасвим добро да их разумемо. На тај начин, сви ми заједно шаљемо једну енергију и мисао у Европу, којој са поносом говоримо о нашим прецима, заставама, грбовима и различитостима", рекао је Славиша Грујић.

fixed-img