/ Сремска Митровица, среда, 06.06.2007

Снежана Лакићевић Стојачић о конкурсима за субвенције за запошљавање у Срему

Нови Сад, 6. јун –  Поводом расписивања конкурса за доделусредстава за субвенције за самозапошљавање и подстицање новог запошљавањау Срему, у Извршном већу Војводине, на конференцији за новинаре, говорили суСнежана Лакићевић-Стојачић, покрајински секретар за рад, запошљавање иравноправност полова и Мирослав Васин, помоћник ресорног секретара. Конкурсрасписује Национална служба за запошљавање у сарадњи са Покрајинскимсекретаријатом за рад, запошљавање и равноправност полова, носиоцем програма  "Схема субвенционисања трошковарада" у оквиру Програма привредног развоја АП Војводине. Субвенције за самозапошљавањенамењене су лицима која се теже запошљавају са евиденције Националне службеза запошљавање- Филијала Сремска Митровица, која самостално или удруживањеммогу обезбедити услове за сопствено запослење, док су субвенције за новозапошљавање одобравају послодавцима који примају незапослено лице у радниоднос. Приоритет при одобравању средстава имаће угрожене категорије становништва- незапослена лица са инвалидитетом, избегла или расељена лица, припаднициромске националности, лица до 27 и преко 50 година старости, незапослена лицакоја дуже чекају на посао и незапослене жене.Снежана Лакићевић-Стојачић јеизразила задовољство што је почела имплементација Стратегије за запошљавањеу АП Војводини,  коју је пре месец данаусвојила Скупштина Војводине,  наводећида су у часопису "Послови" Националне службе за запошљавањеобјављена два конкурса који се односе на подстицање новог запошљавања, алии на самозапошљавање.  Укупан износсредстава је  пет милиона динара, казалаје Снежана Лакићевић-Стојачић,  од тогасу два милиона намењена за подстицање новог запошљавања. Додала је да је посто хиљада динара предвиђено да  добијупослодавци који поднесу пројекат за запошљавање једног новог радника. У области самозапошљавања подстицајна средства износе три милиона динара,односно 160 хиљада динара по поднетом пројекту. На основу анализе којеспроводи Секретаријат,  као истатистичких показатеља,  дошло се доподатака да је у Срему највећа стопа незапослености у Војводини  и да износи чак 32 посто, истакла је  Снежана Лакићевић-Стојачић и подсетила на досада успешно спроведене пројекте Секретаријата, попут оног о самозапошљавнају жена у Банату. Она је изразила очекивањада ће одмах након ребаланса покрајинског буџета, који се очекује крајеммесеца, Секретаријат добити много већа и значајнија  средства са којима  ће наставити кредитирање подстицања новогзапошљавања код привредника, као и самозапошљавање. Истичући приоритетекоји су определили за доделу средства за субвенционисање самозапшљавња,Лакићевић-Стојачић је нагласила да се ради о лицима у општинама које су, премаОдлуци о утврђивању неразвијених и недовољно развијених општина у Војводиниза 2007-2008. годину,  препознате каонајнеразвијеније. Због тога су средства овог пута усмерена на општине у Срему,закључила је. Мирослав Васин, помоћник покрајинског секретара за рад, запошљавање иравноправност полова истакао је успешну сарадњу са Националном службом зазапошљавање, јер, како је рекао,  сврхаСтратегије за запошљавање у АП Војводини је да кроз примену програма који ћеуважавати специфичности тржишта рада у Покрајини, допуњује програме  и мере које  се предузимају на нивоу целеРепублике. Он је објаснио да су тренутно у току регионални конкурси којиподстичу  послодавце који су спремни дазапосле више од пет лица. – Такође је значајно, казао је Васин, да је ово први пројекат који се спроводи  у оквиру 14 стратешких пројеката које јеусвојилло Извршно веће Војводине. Други,  непосредно повезанпрограм,  јесте увођење  јединственог информационог система уВојводини и он представља један од једанаест пројеката из Стратегије зазапошљавање у АП Војводини, објаснио је Васин. Овај програм ће омогућитисваком незапосленом лицу  да има свеинформације,  од тога шта се нуди одсубвенција, шта је у припреми, као и шта ИВВ и одговарајући фондови пружају незапосленимлицима. Најављујући овај програм, Васин је истакао и укључивање широке мрежесредстава информисања.На основу ова два конкурса очекује се да ће бити отворено око 40 раднихместа. Конкурс је отворен од 2-25. јуна, а након тридесет дана бићепотписани и први уговори.