/ , петак, 23.11.2007

Ставови форума о развоју обновљивих извора енергије

Нови  Сад, 23. новембар – Другог дана заседања форума«Нове технологије обновљивих извора енергије – соларна, геотермална, енергијаветра», након презентације студија о «Значају стратегијског планирањапроизводње алтернетивне енергије у функцији развоја Јужнобачког округа» и «Прорачунаи анализе соларних система употребом софтвера Виессеманн- ЕСОП», учесници скупаприхватили су предлог закључака.Као подстицајну меру заинтензивирање коришћења обновљивих извора енергије, учесници Форумапредложили су Министарству финансија Републике Србије да укине ПДВ за домаћепроизвођаче опреме и тиме подстакне њено масовније коришћење. Потребно је,такође, да се утврди обавеза, приликом склапања уговора, да се прецизирајуинтереси инвеститора и локалне самуправе, те да се допуни Закон о енергетици из2004. године, у складу са потребом све интензивније примене обновљивих извораенергије. Учесници скупа сложили су се да је потребно онемогућити монополскиположај јавних предузећа у области располагања ресурсима за коришћењеобновљивих извора енергије. Предложено је да се, у оквиру убрзаног технолошкогразвоја, у Војводини изгради фабрика за производњу опреме за пхото-волтаицсистеме коришћења сунчеве енргије.Констататовано је  да је АП Војводина регион са респектабилнимприродним потенцијалом у области обновљивих извора енергије, као и да јеотворена за улагања домаћих и страних инвеститора у изградњу нових капацитетау овој области. Учесници Форума сложили су се и са предлозима Покрајинскогсекретаријата за енергетику и минералне сировине који се залаже да Извршно већеВојводине буде носилац и покретач свих активности за коришћење овихенергетских потенцијала, чиме се доприноси бржем економском развоју Војводине иРепублике Србије. Тиме ће бити омогућена квалтетнија заштита животне средине,сигурније снабдевање и већа енергетска независност. Потребно је формирањецентара одрживог регионалног развоја за сектор обновљивих извора енегије уоквиру регионалних привредних комора, чији би координатор требало да буде Војвођански центар, формиран приПокрајинском секретаријату за енергетику и минералне сировине.Предложено је да Републичка владаусвоји акт о условима за стицање статуса повлачћеног произвођача електричнеенергије и о тарифном систему за обрачун цене електричне енергије добијене изобновљивих извора енергије.