Picture of the authorPicture of the author
/ Зрењанин, среда, 26.12.2007

Страни инвеститори уз подршку ВИП Фонда креирају 2000 радних места у Војводини

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 26. децембар – Фонд за подршку инвестиција у Војводини- ВИП Фонд тригодине након оснивања и интензивног рада на промоцији АП Војводине каоинвестиционе дестинације на специјализованим манифестацијама у иностранству у2007. години успео је да креира 2000 нових радних места која ће бити отворена у наредном периоду.Конкуренција у привлачењуинвестиција веома је велика и то не само међу земљама Југоисточне Европе, него и међу земљама бившег Совјетског Савеза и земљама које супостале чланицеЕУ, те је ВИП Фонд 2006. године дефинисао секторе развоја: агро-бизнис,металопрерађивачка индустраија (електро, пратећа аутомобилска индустрија), информационетехнологије и развој туризма дуж Дунава које је уткао у своју Стратегију за промоцију страних улагања.
За сада већ двавелика инвеститора из сектора пратеће аутомобилске индустрије започели су пословање у АП Војводини и у наредном периоду само они ће креирати заједно 1500 нових раднихместа.
Уз подршку ВИП Фонда, немачка компанија "Бауерхин" у Инђији је отворила производни погон улажући 1,8 милиона евра, а у наредних пет година, запосл'ицчТпреко 500 Ијуди. Компанија у светупроизводи грејачеза седишта,електронски контролни модул, грејаче за волане и сензоре за седишта док у АП Војводини производе грејаче заседишта ипослују под именом "ИГБ Аутомотиве". У целом свету, Бауерхин запошљава2000 радника и послује на локацијама у Немачкој, Канади, Мексику, Кореји, Словенији и Ческој, а клијенти су имреномиране компаније као што су:Ауди, БМW, ДЦ, Фиат, Форд, ГМ, Хвундаи, КИА, Опел, Порсцхе, Ренаулт, Сааб,Скода, Смарт, Волво, ВW, Роллс Роyце, Маyбацх, Масерати, Ламборгхини.                             Одмах након Бауерхина, у АП Војводину, у Општину Зрењанин, своје пословање започиње и компанија "Драеxлмаиер"која такођедолази из Немачке. Упрвој фази планирају да уложе вишемилиона евра, а да запосле 1000 радника. Компанија производи комплетнеентеријере, кокпита, централне конзоле, ручке мењача, финална обрада ентеријера, електрика,ФИС (функционално интегрисани системи), док ће у Војводини производити кабловскесетове. У целом свету запошљавају 38.000 радника, послују на 52 локације у 17 земаља и на 4континента. Клијенти су им: Мерцедес Бенз, БМW, АУДИ, Маyбацх, Бугатти и други.
Укупно на територији АП Војводине послује 12страних компанија из поменутог сектора пратеће аутомобилске индустрије, а укупнавредност инвестиција из овог сектора је 150 милиона евра. Према подацима ВИПФонда, пратећааутомобилска индустрија у АП Војводини запошљава тренутно 5641 радника, а просечна нето зарада коју запослени мимо менаџмента остврајују креће се у интервалу од 200- 300 евра удинарској противредности.Из сектора метало-прерађивачкеиндустрије из Словеније уз подршку ВИП Фонда пословање је започела компанија "Максим д.о.о". Компанија у Цељу развија програметоплог цинковања, производњу контејнера за специјалне намене и производњу челичних конструкција, где запошљавају укупно око 150 радника, а исто толико запошљавају и у Цуприји у Србији где су и започели пословање у нашој земљи. У АП Војводину су дошли пошто су на лицитацији у Инђији закупили земљиште површине 5,6 хектара где ће изградити фабрику за топло цинковање,која ће насамом почеткузапослити 50 радника, док се за касније планира проширење производње из програма контејнера.Вредност инвестиције у првој фази износиће 15 милиона евра.
Из сектора услуга долази из Румуније, а у Нови Сад компанија"Нетеx" која има мрежу цалл центара у Немачкој,Румунији и Украјини, а од ове године и у Србији. Компанија може да запосли велики број Ијуди којииспуњавају критеријуме вискоког нивоа знања више страних језика и рада на рачунару, а тренутно је доста кандидататестирано, док је око 50 већ запослено.
ВИП Фонд са друге стране сарађивао је и у току ове године са локалнимсамоуправама где је одржао шест семинара у оквиру пројекта"Знањем до инвестиција" коме је присуствовало у просеку 30 општина, 60 учесника, што значи да је укупно 350 Ијуди унапредило својазнања из области инвестиција.
Главни задатак ВИП Фонда свакако је рад са потенцијалним инвеститорима гдеје ВИП Фонд одговорио на око 100 захтева инвеститора, што значи да смо имали недељно минимално два новазахтева инвеститора који су заинтересовани да инвестирају у АП Војводину. Највише захтева ове године приспело је изсектора метало-прерађивачке индустрије, затим из прехрамбенеиндустрије, пратећеаутомобилске индустрије, некретнина, трговине и на крају из текстилнеиндустрије. По пореклу највише их је пристигло из Немачке, затим из Словеније, Италије, Мађарске, Грчке,Француске, а чак имаи пристиглих захтева из Хрватске.
Уз подршку ВИП Фонда, основана су два пословна инкубатора. У Суботици је инкубаторорјентисан на услуге и производњу, а инкубатор у Зрењанину на информационетехнологије. Инкубатор у Зрењанину тренутно има 4 старт уп компаније, докинкубатор у Суботици има 8. У оба инкубатора расписани су у току ове годинеконкурси за пријем нових станара, а већ у 2008. години ћепреко 80 Ијуди радити у 15 комопанија у јДословном инкубатору Суботица, а уинкубатору у Зрењанину ће бити11 компанија које ћезапоифифТ3о7иуди. Оба инкубатора добила су неповратне грантове за опрему: 1000евра за станаре БИЗ-а, 2000 евра за услужне станаре БлС-а, односно 5000 евра за производне станаре БлС-а. У току овегодине успостављен је систем едукације, односно услуга станара.
Услуге које ВИП Фонд пружа потенцијалним инвеститорима субесплатне, а користи од прилива страних директних инвестиција су запошљавање, смањење трговинског дефицита итрансфер знања и технологија, а у наредном периоду свакако се очекује још већи прилив страних инвестиција.

fixed-img