Picture of the authorPicture of the author
/ Вршац, уторак, 30.12.2008

Сумирање пројекта ”За чистију и зеленију Војводину”

30122008_ekologija_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 30. децембар – Представници Покрајинског секретаријата за заштиту животне средине и одрживи развој данас су, у Извршном већу АП Војводине, одржали конференцију за новинаре поводом завршетка активности у оквиру пројекта «За чистију и зеленију Војводину» у 2008. години.
Према речима ресорног секретара др Слобадана Пузовића, овај вишегодишњи пројекат фокусиран је на неколико кључних области, које обухватају подизање ваншумског зеленила на територији Војводине, управљање отпадом, решавање дивљих депонија и уништавање амброзије. Др Пузовић је истакао да је Секретаријат у оквиру вишемесечне сарадње са локалним самоуправама и појединим општинама у Војводини идентификовао локације за подизање ваншумских зелених појасева у покрајини, које би било значајно реализовати током зимских месеци и на пролеће наредне године.Секретаријат је у оквиру овог пројекта потписао уговоре са представницима 14 општина у Војводини и за њихову реализацију усмерио близу 12 милиона динара. Средства су искоришћена за куповину око 90.000 садница, а добиле су их локалне самоуправе које су имале спремне пројекте у овој области. Предност је дата пројектима у којима су у већем броју биле заступљене аутохтоне врсте зеленила. Реч је о општинама Кањижа, Србобран, Вршац, Врбас, Мали Иђош, Житиште, Ада, Бачка Паланка, Суботица, Ковин, Нова Црња,Оџаци, Алибунар и Нови Бечеј. Покрајински секретар Пузовић нагласио је да су бирани они региони у Војводини који су посебно обешумљени и где генерално шумовитост и присуство зеленила не прелази 1 одсто укупне територије. Реч је о просторима са најмање зеленила не само у нашој земљи, већ и у Европи.Стога ће се Секретаријат ангажовати у реализацији сваког пројекта посебно. У години економске кризе неће бити довољно средстава за нова улагања на овом плану,те намера је да се ови пројекти реализују на потпун и адекватан начин са што већим процентом примљених садница и успостављања зеленог појаса, нагласио је др Пузовић.
Посебна пажња била је усмерена и на то да у овим заштитним појасевима буде присутно што више аутохтоних врста.Врсте које доминирају у овом пројекту су јасен, јавор, липа, брест, храст, багрем, црни орах, орах, бреза, мечија леска, сибирски брест,дафина и џанарика, дивље воћкарице, платан, пирокант, кестен, дуд, копривић, дивља ружа и дивља трњина.Циљ је да се направе појасеви који ће улепшати предео, унапредити еколошке услове и успоставити еколошке коридоре.
Други сегмент пројекта "За чистију и зеленију Војводину" у 2008. години обухватио је помоћ локалним самоуправама у вези са управљањем отпадом и решавање проблема дивљих депонија.Помоћ је добило пет општина – Зрењанин, Сремаска Митровица, Нови Сад, Житиште и Суботица. Реч је о пројектима за санацију дивљих депонија, као и подршку јачању капацитета у одвојеном сакупљању рециклажног отпада (ПЕТ,стакло, папир, метали), модернизацију комуналних услуга и набавку типских контејнера за квалитетније сакупљање комуналног отпада у неким урбаним срединама.Др Пузовић је изразио уверење да ће се на овај начин бар делом решити проблеми у области отпада током ове зиме и за наредну годину најавио читав низ активности у вези са изградњом система регионалних депонија на територији АП Војводине.Надлежно министарство за животну средину предвиђа реализацију великог програма под називом "Очистимо Србију" у шта ће бити уложено близу 6 милиона евра и где ће Војводина радо сарађивати у оквиру активности које ће се реализовати на територији покрајине. У оквиру унапређење стања животне средине на територији Војводине, ове јесени Секретаријат је помогао и 15 заштићених природних добара у покрајини попут Националног парка Фрушка гора, као и све специјалне резервате и природна добра од локалног значаја са укупно 10 милиона динара.
На крају данашње конференције, др Пузовић је за јавност изнео очекивање да ће се у наредној години усвајањем Статута АП Војводине и пратећих закона до детаља разрадити надлежност покрајине у овој области, али и да ће републички парламент донети сет закона који ће бити у складу са оним што предлаже Статутут, како би добили шансу да се уз помоћ међународних фондација и организација и преко средстава из приступних фондова изборимо у Војводини са горућим проблемима у области животне средине и значајно унапредимо стање основних животних чинилаца као што су вода, земљиште и биолошка разноврсност. Основни циљ је да се укључивањем широке друштвене заједнице постигне бољи квалитет и очување животне средине коју имамо.

fixed-img