/ Нови Сад, недеља, 22.07.2007

Сусрет са представницима регионалних парламената подунавских земаља

Нови Сад, 22. јул – Председник Скупштине АПВојводине Бојан Костреш изјавио је на данашњој конференцији за новинаре, послесусрета са представницима регионалних парламента подунавских земаља, да сунајвеће вредности Војводине њена мултикултуралност, мултинационалност ивишејезичност и да као таква представља јединствен регион у читавој Европи.Костреш је нагласио да највеце богатство Војводине представљају људи који у њој живе а да ће покрајинска администрација и даље радити на развијању покрајине као грађанске и европске регије. Он је истакао и да су догађаји који промовишу толеранцију, регионалну и међународну сарадњу, попут Кампа толеранције у Бачкој Тополи, најбољи начин да Војводина покаже колико јој је стало до ових вредности и колико је спремна да их и у будућности негује и развија.Председник Скупштине АП Војводине Бојан Костреш и потпредседник војвођанског парламента Шандор Егереши сусрели су се са представницима регионалних парламената југоисточне Европе и Подунавља, која је поред договора о будућој сарадњи била посвећена и “Кампу толеранције младих подунавских градова и регија – Алл Wе Неед Ис Лове&рдqуо; великојј међународној манифестацијих младих, који ће вечерас у 20.45 сати, бити свечано отворен у центру Бачке Тополе. У разговору са представницима регија и жупанија из суседних и подунавских земаља Европе, било је речи о формирању еврорегона који би обухватио регије Подунавља, дуж читавог европског тока Дунава. Герда Вејкслер, потпредседница Парламента Горње Аустрије, са којом наша покрајина већ има закључен споразум о сарадњи, рекла је да би Камп толеранције који негује дух европског заједништва међу младима који су будућност нашег континента, могао бити организован на смену и у другим регијама, јер је циљ кампа да негује основну европску вредност – толеранцију и међусобно уважавање. Такође је речено да је свестрана регионална сарадња, без обзира на тренутни статус поједине земље у односу на ЕУ, један од основних покретача економског развоја као и успешне сарадње у свим областима и зато јој мора бити посвећена највећа могућа пажња. Богатство Европе је у шаренилу култура и њеним многобројним језицима, у складу различитих идентитета, који наш континент не треба да деле већ да га повезују, баш као што точини Дунав за који је још једном речено да је главна улица Европе, која повезује и уједињује све регије, градове и земље на њеним обалама. У раду многобројних радионица Кампа учествоваће више од стотинушездесеоро младих, којима ће предавања одржати људи из света политике, науке и уметности, међу којима ће бити и председник Извршног већа Војводине мр Бојан Пајтић.