Нови Сад, 18. јануар – Председник Извршног већа Војводине др Бојан Пајтић отворио је вачерас Завод за културу војвођанских Словака (&Уацуте;ставу пре култ&уацуте;ру војводинск&yацуте;цх Слов&аацуте;ков), институцију чији је основни циљ очување и унапређивање културне баштине словачке заједнице у АП Војводини. Свечаности поводом отварања Завода присуствовали су републички министар за људска и мањинска права Светозар Чиплић, потпредседник Скупштине Војводине Мартин Злох, потпредседница Извршног већа и покрајински секретар за информације Ана Томанова Маканова и покрајински секретар за културу Милорад Ђурић. Завод за културу војвођанских Словака, као и заводи за културу других националних заједница у АПВ, треба да обједини бригу о свим видовима мањинског културног и уметничког стваралаштва и омогући систематско прикупљање, заштиту, изучавање и презентовање културног наслеђа Словака, који су једна од најстаријих и најпрепознатљивијих заједница у нашој покрајини.
– Желимо да од свих наших језика и њихових звукова створимо нову, праву симфонију и такође желимо да од свих разноврсних боја на обележјима наших националних заједница креирамо један сложени, интеркултурални мозаик, који ће обједињавати и репрезенотвати сва богатства разнородног војвођанског наслеђа и бити сачињен од свих наших култура. Ово је велики дан за словачку заједницу, али и велики и важан тренутак за све друге војвођанске заједнице, и њихове заводе за културу, јер ни један од Завода које смо основали, није ту само да сачува сво богатство наслеђено из прошлости, већ и да га преведе у XXИ век, у дигитално доба, и пружи јој будућност, у средини у којој ће сви наши гласови бити део отворене и складне мултикултуралне заједнице и координирано радити, од чега ћемо сви бити много богатији – рекао је председник Извршног већа, који је пресецањем врпце симболично означио почетак рада Завода, на чијем је челу директор Милина Склабинск&аацуте;.
– Завод за културу има један најважнији задатак, да сачува и ситематски прикупи и обради сву културну баштину војвођанских националних заједница, Мађара, Русина, Румуна и других традиционалних мањина, али и да то стварлаштво учини доступним на у савремени начин, дигитализује и представи како би добила своје место у нашем простору који је обележен интекултуралношћу. То треба да чини на стратешки начин, уз помоћ Националног савета, јер домови културе или културно-уметничка друштва не могу објединити, средити и презентовати све оно што нас чини јединственим културним простором – рекла је Ана Томанова Маканова, потпредседница Извршног већа и покрајински секретар за информације.
У оквиру уметничког програма уприличеног поводом отварања Завода за културу војвођанских Словака изведен је културно уметнички програм у оквиру кога су наступили Словачки квартет, гости из Братиславе, и позоришна група "Студио".
/ Нови Сад, недеља, 18.01.2009