/ Нови Сад, понедељак, 23.10.2006

Свечаност поводом десетогодшњице рада Покрајинског центра за енергетску ефикасност

Нови Сад, 20. октобар – У новосадском хотелу "Александар" данас је одржана свечаност поводом десетогодишњице рада Покрајинског центра за енергетску ефикасност, једног од четири регионална центра ове врсте у Србији. Домаћин свечаности, потпредседник Скупштине АП Војводине и председник савета Покрајинског центра проф. др Ђорђе Башић рекао је да су оснивање и успешан рад Центра, који је данас организациони део Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду, потврдио да у савременом технолошком друштву и модерној економији наука игра једну од најзначајнијих улога и да је стога потребно обезбедити стабилну подршку свим стратешким научним институцијама, научницима – истраживачима и њиховим пројектимаО делатности и значају Покрајинског центра говорио је директор центра, проф. др Душан Гвозденац, који је рекао да је један од најважнијих аспеката рада научних институција повезивање резултата и технолошких решења остварених у истраживачким пројектима и савременог тржишта, односно свих заинтересованих инвеститора. У нашим условима, као и у другим земљама у транзицији, неопходно је повезати резултате научног рада и њихову пословну примену, кроз помоћ у креирању пословне атмосфере и отворене, профитабилне економије. Покрајински центар успео је да сопственим примером демонстрира важност овог аспекта рада и представи један део укупног тржишног потенцијала инвестирања утемељеног на примени резултата научних истраживања, пошто је 30 малих предузећа покренутих уз асистенцију Центра, само током протекле године, остварило обрт од 16 милиона евра. Комерцијализација научних и технолошких истраживања и истраживачких пројекта морају бити темељ успешног инвестирања и стварања тржишта услуга у области енергетике, које иако је у тржишној економији неопходно, тек треба да буде формирано. Бројне званице и госте поздравио је и покрајински секретар за енергетику и минералне сировине Драган Сурдучки, који је истакао да Извршно веће Војводине у оквиру својих стратешких, развојних документа подржава технолошко унапређивање и квалитетне инвестиције у области енергетике, енергетске ефикасности, обновљивих енергетских ресурса, као и коришћење природних и еколошки пожељних извора енрегије, и сматра га једним од приоритета. Покрајински секретар посебно је истакао чињеницу да су управо у овом хотелу, захваљујући знању стручњака Покрајинског центра, новосадски систем даљинског грејања по први пут, уз помоћ савремених технолошких решења, бити употребљен тако да ће током лета расхлађивати читав хотел.