/ Нови Сад, четвртак, 08.11.2007

Трибина о демографском старењу

Нови Сад, 8. новембар – Обележавајући дан рођењаакадемика Берислава Бете Берића, Покрајински секретаријат за демографију,породицу и друштвену бригу о деци, организовао је трибину о проблемудемографског старења, на којој су учествовали представници центара засоцијални рад и геронтолошких центара из АП Војводине. О лику и делу Берислава Берићаговорила је др Александра Капамаџија, наводећи да је проф. Берић био иноватори зачетник многих метода у гинеколошкој науци и пракси. Увод у трибину дао јеЂорђе Ракочевић, саветник покрајинског саекретара, износећи податке којиуказују на изузетно високу депопулацију, која се огледа у бројним демографскимпараметрима да по бројним параметрима, АП Војводина спада у нисконаталитетноподручје са великим уделом старих и просечно, демографски, старимстановништвом.Татјана Лазор из Покрајинског завода за социјалну заштиту је говорила осоцијалној заштити старих особа у АП Војводини, пројектима из ове области, накојима Завод ради са посебним нагласком на ванинституционалној заштити иуслугама овог типа, као и предностима оваквог збрињавања старих.НенадИванишевић, директор Геронтолошког центра из Суботице, наводећи искуствасуботичког Центра, указао је на предности институционалног збрињавања старих,уз нагласак да локална самоуправа мора да има велик утицај у решавању овогпроблема. Полазећи од чињенице да је Војводина демографски стара и да ћезбрињавање старих бити велики проблем друштва у целини, дошло се до закључкада ова два модела треба паралелно унапређивати, али и радити на побољшањудемографске слике и повећању наталитета.