Нови Сад, 5. новембар – Покрајински секретар за енергетику и минералне сировине Радослав Стриковић отворио је данас, у Мастер центру Новосадског сајма, трибину "Обновљиви извори енергије – биомаса и ветар" посвећену експлоатацији обновљивих извора енергије у нашој Покрајини, на којој су уичествовали бројни експерти из ове области, представници републичких и покрајинских органа и институција, представници локалних самоуправа као и потенцијални инвеститори из Словеније, Хрватске и Италије. Посебну пажњу, поред доношења нових закона и неопходне регулативе у овој области, треба посветити адекватној медијској презентацији, популаризацији штедљвости и коришћењу иновација, и упознавању јавности са свим аспектима и предностима обновљивих извора енергије. Атернативе традиционалним изворима енергије постоје а њихопва садашња цена није једино мерило њихове вредности, јер се ради о исплативости на дуги рок и развојем технологије, садашње цене оваквих горива ће бити смањене. Оно у чему Војводина и Србија недоспустиво заостају за европским земљама је недостатак стратегије за рационалну употребу енрегената и већој енергетској ефикасности, посебно када су фосилна горива у питању. Јефтина енергија довела је до изузетно неодговорног расипања и високог учешћа трошкова утрошене енергије у цени производа и то се мора променити. Конкурси за повећавање енергетске ефикасности у зградарству показали су да је остварена уштеда у грејању чак 50 процената – рекао је покрајински секретар Радослав Стриковић.
У свом обраћању гостима и учесницима данашње трибине покрајински секретар је између осталог рекао – Покрајина Војводина има велики потенцијал у области експлоатације обновљивих извора енергије. То доказује и велики интерес домаћих и страних инвеститора, који су спремни да улажу у изградњу и експлоатацију постројења која користе обновљиве изворе енергије. Ова је комплексна тема, која има велики значај за развој економије Војводине па стога Извршно веће Војводине и Покрајински секретаријат за енергетику и минералне сировине желе да буду покретач и стожер акција везаних за коришћење обновљивих извора енергије. Експанзија коришћења обновљивих извора енергије последица је мишљења стручњака да би после 2020. могла наступити трајна енергетска криза због исцрпљености конвенционалних извора енергије. Уједно климатске промене које су регистроване претходних, као и оне које се предвиђају за наредних 80 година, настале су као резултат човекових активности, а не као последица природних промена у атмосфери. Појачана емисија гасова који изазивају ефекат стаклене баште доводи до глобалног загревања. Као последица таквих предвиђања и трендова, у Србији и у осталим земљама Европе се предвиђа дефицит електричне енергије. Такође, код нас још увек постоји велико расипање енергије и морају се донети и применити мере за повећање енергетске ефикасности свих видова енергије и подстицање коришћења нових и обновљивих извора енергије, чиме би овакво стање могло бити делимично ублажено. Смањење губитака који настају од извора примарне енергије до пружања услуга, повећава енергетску ефикасност целокупног процеса енергетске трансформације. Нове технологије и производи настали ради унапређења енергетске ефикасности, имају све већи утицај на националну економију.
Стратегија развоја енергетике Републике Србије до 2015. (од 2005. године) јасно показује правце развоја енергетике у Србији у наредном периоду. Програмом остваривања стратегије развоја енергетике Републике Србије (ПОС), део за АП Војводину за период 2007-2012. године јасно су дефинисани приоритети развоја енергетике, а један од најважнијих је коришћење обновљивих извора енергије.
Ако се још узму у обзир и ефекти који ће се добити коришћењем чистих технологија, преко обновљивих извора енергије, а како је недавно ратификован "КЈОТО ПРОТОКОЛ" ова тема још више добија на значају, како за Војводину, тако и за целу Републику Србију. Настојања Покрајинског секретаријата за енергетику и минералне сировине су да својим активностима допринесе рационалнијем коришћењу енергетских извора, стимулацији супституције конвенционалних горива онима из обновљивих извора енергије и повећавању енергетске ефикасности у свим областима, од јавне и личне потрошње до производње, која и даље нерационално троши све врсте енергије. Покрајински секретаријат за енергетику и минералне сировине је основао пет савета у области обновљивих извора енергије: Савет за биогорива, Савет за коришћење биомасе и отпада у енергетске сврхе на територији АПВ, Савет за коришћење енергије хидропотенцијала, малих водотокова на територији АП Војводине, Савет за коришћење енергије ветра и Савет за коришћење геотермалне и енергије сунца.
Ова тела у име Секретаријата координирају, обједињавају и повезују све активности локалних самоуправа, стручне јавности, потенцијалних инвеститора из земље и иностранства, проналазача, дистрибутера електричне енергије и свих осталих заинтересованих субјеката на пољу коришћења обновљивих извора енергије. Сваки од ових савета, у складу са својим надлежностима, подносиће једном годишње Извршном Већу Извештај о раду. Састав Савета отворен је за сарадњу а њихов рад је јаван.
Организовањем Трибине "Обновљиви извори енергије – биомаса и ветар" намера нам је да и ове године на једном месту, а традиционално смо изабрали да то буде Новосадски сајам, окупимо стручњаке, инвеститоре, менаџере, запослене у компанијама које се баве производњом енергетске опреме, запосленим у електродистрибутивним компанијама, професоре, истраживаче, инжењере, експерте, консултанте и пројектанте, и све који се баве, или желе више да знају о обновљивим изворима енергије.
/ Нови Сад, среда, 05.11.2008