Picture of the authorPicture of the author
/ Сремска Митровица, понедељак, 29.09.2008

Трибином у Сремској Митровици настављена јавна расправа о Нацрту Статута АПВ

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 29. септембар – Председник Извршног већа Војводине др Бојан Пајтић и шеф Координационог тела владајуће коалиције у Скупштини АПВ "Заевропску Војодину" проф. др Драгослав Петровић учествовали су данас, у оквиру јавнерасправе о предлогу Нацрта Статута АПВ, на трибини у Сремској Митровици. Уприсуству председника општине Зорана Мишчевића и председника Скупштине оштинеСремска Митровица Александра Продановића, председник Пајтић је образложиопредлог Нацрта Сатута, који ће после окончавања јавне расправе бити упућен уСкупштину Војводине где треба да буде усвојен са двотрећинском већином гласова.- Иако је јавна расправа практично тек почела, већимамо много предлога које треба размотрити а неке ћемо вероватно и прихватити, јерсматрамо да војвођани треба да добију Статут какав заслужују, онај који ће нанајбољи начин искористити све предности и потенцијале Покрајине и бити гарант њенестабилности, као и стабилности читаве Републике. Настојали смо да искористимосве могућности гарантоване Уставом како би обезбедили све механизме,институције и решења која ће омогућити да Војводина и њена економија даљенапредују, да обновимо и унапредимо своју инфрастурктуру и развијемо регионалнеодносе са другим регијама и покрајинама. Поново ћемо имати покрајинску и локалнуимовину као облик јавне својине, моћи ћемо да отворимо своје канцеларије удругим регијама и центрима ЕУ, и да као модерна европска регија захваљујућидецнтрализацији која неће остати на нивоу покрајине, оснујемо нове институције какваје Развојна банка, која ће олакшати и унапредити инвестирање у изградњу савременеинфраструктуре без које нема развоја. Поред тога,деловањем Мешовите комисије, чије оснивање се Статутом предвиђа, биће могуће објединити,ускладити и фокусирати заједнички одабране и испланиране сиљеве и приоритете,на основу договора републичке, локалне и покрајинске администрације.
Формирањем Саветанационалних заједница, скупштинског тела чије мишљење ће бити неопходно заусвајање одлука из области образовања, културе, употребе и заштите језика и писма,наша традиционално толерантна, мултинационална, многојезичка, верски мешовитасредина, биће потврђени високи стандарди нашег заједничког живљења. Мождаговоримо различите језике и имамо различите цркве али наш заједнички живот ће јошједном показати своје најбоље лице а Скупштина ће добити контролни механизамза заштиту традиција и културе војвођанских етничких заједница.  – рекао је председник Пајтић. За примену новогСтатута АП Војводине, који је по речима проф.др Драгослава Петровића, шефа Координационог тела  владајуће коалиције "За европску Војводину" у Скупштини Војводине, настао искључиво на решењима и могућностима којенуди Устав Србије, биће неопходан и Закон о надлежностима, које треба да уследипо усвајању новог покрајинског Статута и који ће обезбедити оквир за његовупримену. Наша је уставна обавеза да искористимо све постојеће могућности Устава,утврдимо најбоља решења и ставимо их на располагање грађанима Војводине, обезбеђујућиим модерно уређену европску регију као савремени оквир у коме могу да делају. Такођеимамо обавезу да унапредимо и проширимо темеље за регионалну сарадњу и интеграцијуу европску мрежу регија, као основну претпоставку друштвеног и економског развојаЕУ – рекао је проф. др Петровић.
 Учесницитрибине о нацрту статута АПВ изнели су бројне примедбе, питања и предлоге,интересујући се за многе аспекте предложених решења, посебно у областиобразовања, економије и пољопривреде, као и за бројне друге елементе будућегСтатута покрајине.

nbsp;

fixed-img