/ Нови Сад, среда, 06.06.2007

У Делибласткој пешчари почиње снимање филма ”Свети Георгије убива аждаху”

Нови Сад, 5. јун – УДелиблатској пешчари данас је одржана конференција за новинаре, уприличена у филмском селу у коме ће се снимати нови филм "СветиГеоргије убива аждаху". О новомфилмском пројекту, који ће се радити у копродукцији Републике Србије и Републике Српске,  говорили су аутори филма – сценариста Душан Ковачевић ирежисер Срђан Драгојевић, као и носиоци главних улога, глумци- Лазар Ристовски, Бора Тодоровић, Наташа Јањић, Драган Николић и извршни продуцент Биљана Првановић и копродуцент Владимир Љевар. Ауторе, глумце, продуценте и остале учеснике уснимању филма, које је, практично данас најављено, у филмском селу је обишао  и председник Извршног већа Војводине мр БојанПајтић, у знак подршке коју покрајинска влада пружа овом пројекту.Наиме, војвођанска влада подржаваовај пројекат, заједно са владама Републике Србије и Републике Српске. Наконференцији је речено да ће се највећи део филмског материјала – 90 одсто -снимати у Војводини.Аутори филма истакли су да је ово филмско остварење једно  од најзначајнијих културних и националнихпројеката у последњих петнаест година. Пројекат вредан преко четири милионаевра, радиће се према филмском сценарију заснованом на драми Душана Ковачевићаиз 1982. године – то је темат о војевању Србије у Првом светском рату ипреплитању ратних збивања са судбином малог човека.Владе Републике Србије и Републике Српске су већ издвојиле значајнасредства. Филм у копродукцији Републике Србије и Републике Српске представљење као пројекат од националног интереса, јер је то први филм, после дугогвремена, у коме се реконструишу околности и судбине из времена Првог светскограта. У филму че се појавити највећа имена нашег глумишта – глумци БораТодоровић, Мира Бањац, Лазар Ристовски, Драган Николиц, Милена Дравић. Прва клапа снимиће се средином јула,  у Делиблатској пешцари, где ће – поред путаКовин – Бела Црква – за четири недеље "нићи" велико етно село са 25аутентичних објеката из периода од 1912. до 1917. године. Председник Извршног већа мр Бојан Пајтић је изразио задовољство што  снимање филма „Свети Георгије убива аждаху“ започиње у Војводини јердецентрализација треба да подразумева и децентрализацију у култури. Културнидогађаји треба да се одигравају и ван великих градова и центара. Снимањеоваквог филма, поред тога што ће значајно допринети промоцији филмске уметности у Војводини, веома много ћезначити за белоцрквански крај, који ће тако постати још привлачније туристичкоодредише.Филм ће, иначе,трајати 2,5 сата, а паралелно са филмом снимиће се и серија од шест епизода,која ће бити емитован следеће године, када се обележава 90 година од завршеткаПрвог светског рата.