Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, понедељак, 02.03.2009

У Иригу додељена уверења о положеној информатичкој обуци за незапослене

Читај ми

Читај ми
AA

Ириг/Нови Сад, 2. март – Покрајински секретар за рад, запошљавање и равноправност полова Мирослав Васин данас је у основној школи "Доситеј Обрадовић" у Иригу полазиницима прве две групе за информатичко описмењавање незапослених, уручио уверења о положеном испиту. У питању је програм едукације, посебног информатичког описмењавања и усавршавања, намењен пре свега незапосленим женама. Покрајински секретар је у  обараћању полазницама курса рекао да је општина Ириг, иако међу најмањим у Војводини, постала веома значајна по свом ангажовању и покушајима да, заједно са Извршним већем и секретаријатом за рад, запошљавање и равноправност полова, реализује програме и пројекте помоћи који ће бити на добробит читаве заједнице, посебно оних који су изгубили посао или га тек очекују.
– Знање је највећа предност, а усавршавање и стицање неопходних знања свакако вам могу помоћи да пронађете посао, за шта је без информатичке писмености или без неке друге вештине или посебног знања, свакако много мање шанси. Многи од вас, ако не буду убрзо добили посао, могу да продуже са усавршавањем и стицањем посебних знања, јер ћемо у сарадњи са општином Ириг наставити да развијамо пројекте едукације за све оне који желе да уче и да раде на самоусавршавању и тако се изборе за могућност да успешно пронађу запослење – рекао је Мирослав Васин.
 Током данашње посете Иригу, покрајински секретар за рад, запошљавање и равноправност полова и председник Скупштине  општине Владимир Петровић, посетили су и Врдник, бањско место у овој општини, које треба да постане један од центара етно и бањског туризма не само у овој сремској општини већ и у читавој Војводини. У Врднику је припремљен програм оспособљавања за раднике у туризму, који је за мештанке Врдника припремљен у сарадњи Извршног већа, Универзитета у Новом Саду и Пољопривредне школе у Футогу, као огледни модел и за друге војвођанске средине, посебно за оне које имају претпоставке за развој сеоског, етно или бањског туризма. У оквиру овог програма полазнице ће добити обуку и могућност да унапреде квалитет и врсту туристичке понуде коју ће пружати, јер тренутно Врдник не користи ни мали део својих ресурса, традиције и локалног знања. И у оквиру овог програма едукације биће посебно инсистирано на информатичкој обуци али и умрежавању пословних корисника и креатора општинске туристичке понуде, како би били заједнички представљени на интернет мрежи. Предвиђена је могућност да полазнице обуке за рад у туризму посете неко од села у суседној Мађарској, која је земља са далеко најразвијенијом понудом сеоског, етно, бањско и сродних облика туризма у региону.
 То искуство је посебно значајно због чињенице да ће ускоро и нашим предузетницима бити доступан део финансијске потпоре из фонднова ЕУ, што је био један од главних развојних подстицаја за стварање препознатљиве туристичке понуде и неопходне инфраструктуре у сеоским срединама у Мађарској. Један од циљева програма едукације је стварање свести о томе колико је планирање, креирање и развој стабилне и карактеристичне туристичке понуде озбиљан и дугорочан посао, у коме нема простора за импровизацију. У оквиру таквог напора планирано је да на овогодишњем новосадском Јесењем сајму пројекат развоја туризма у Врднику и Иригу буде представљен као модел за развој туризма у другим местима Војводине. 

fixed-img