/ Нови Сад, петак, 15.06.2007

У Мастер центру одржан округли сто ”Микрофинансирање у подршци самозапошљавању и Старт- уп”

Нови Сад, 15. јун – У просторијамаПривредне коморе Војводине у Мастер центру Новосадског сајма одржан је данасокругли сто под називом “Микрофинансирање у подршци самозапошљавану и стартуп&рдqуо; на коме су, поред домаћина, учествовали и представници покрајинскихфондова, агенција и финансијских институција, банака, Националне службе зазапошљавање и предузетници, корисници развојних кредита.У дискусији посвећенојмогућностима унапређивања понуде развојних кредита и финансијских услуганамењених самозапошљавању, унапређивању предузетништва и покретања новихпослова, констатовано је како, упркос повећању обима и квалитета кредитнихлинија и врста кредита, и даље постоје бројни недостаци и уска грла којауспоравају ефикасније унапређивање услова пословања и слабе подршку отварањунових предузећа. Смањивање обима неопходнеадминистарције и убрзавање процедура, брже и ефикасније прилагођавање услугапотребама оних који покрећу нове послове, лакши и ефикаснији међусобни контактикредитора и корисника, повећање износа кредита и мање условљавања при њиховомдобијању, само су неки елементи који морају бити унапређени, било да се ради опонуди фондова или о пословним банкама. Постоји и читав низ других проблема,попут нерешених дужничко поверилачких односа и неефикасне наплате дуговања, презахтевних, компликованих процедура и одсуства флексибилнијих решења иефикасности у раду државних служби и институција које обезбеђују логистичкуподршку и услуге неопходне за добијање кредита, део су проблема који такође, ито врло брзо ако желимо да остваримо напредак и држимо корак са земљама уокружењу, морају бити решени. Предузетници, учеснициокруглог стола, посебно су се жалили на  чињеницуда се мало од онога на шта указују као на озбиљне сметње у пословању биваусвојено или промењено, чак и када су у питању проблеми од којих зависи успехукупног пословања. А управо је добро пословно окружење и потребама бизниса ипословних људи наклоњена администрација, један од најважнијих фактора који судопринели да неке од транзицијских земаља у нашем суседству буду веома успешнеи да се веома брзо развијају.