/ Нови Сад, четвртак, 15.11.2007

У Опову одржана презентација пројекта побољшавања услова живота ромске заједнице

Нови Сад/ Опово 15. новембар – Данас је у Опову, у ИИИ Новом насељу у коме, у 27 неусловних објеката у веома тешким социјалним условима живе ромске породице, одржана презентација завршног пројекта "Подршка инклузивним процесима – побољшање услова становања и социјалног и економског положаја становника у ромском насељу Опово" у којој су поред житеља насеља и представника општине Опово, покрајинске канцеларије за инклузију Рома и Екуменске хуманитарне организације, учествовали и покрајински секретар за архитектуру, урбанизам и градитељство Владимир Зеленовић и помоћник покрајинског секретара за рад, запошљавање и равноправност полова Мирослав Васин.У насељу је представљен нови објекат – типска кућа, каква би требало да Ромима обезбеди боље услове за живот. У оквиру пројекта посебна пажња посвећена је едукацији, самоедукацији и преквалификацији припадника ромске заједнице у Војводини. Споразум о сарадњи на реализацији пројекта "Подршка инклузивним процесима-побољшавање услова становања и социо-економског положаја становника ромског насеља Опово" заснован је на принципу друштвеног партнерства и представља модел ефикасног планирања, оперативне сарадње и праћења постогнутих резултата у помоћи процесу друштвене интеграције Рома, али и других маргинализованих заједница. Сарадњом покрајинског секретаријата за архитектуру и покрајинског секретаријата за рад и запошљавање, Канцеларије за инклузију Рома, екуменских организација и невладиног сектора као и успостављање односа са самим члановима ромске заједнице, омогућили су успех пројекта и боље резултате у обезбеђивању сложене помоћи житељима ромске заједнице у насељу у Опову, а истовермено представљају ефикасан модел за помоћ неопходну и другим ромским срединама у којима постоје слични проблеми. У оквиру данашње презентације Ромима из насеља Опово који су успешно завршили курс за звања у грађевинарству, додељене су прве четири дипломе о стеченој квалификацији.
То је први корак у обезбеђивању услова за разне облике самопомоћи унутар саме заједнице и потврда неопходности већег ангажмана читавог друштва и свих институција, у креирању пројекта који у оквиру ромске популације афирмишу образовање, професионално оспособљавање и финансијску стабилност неопходну за успех њихове друштвене интеграције.Пројекат побољшавања услова становања у ромском насељу у Опову само је један од пројеката који се реализују у нашој покрајини, како би бројни проблеми ове заједнице били што брже и ефикасније решавани, а Ромима, уз помоћ чланова саме заједнице, пре свега били обезбеђени услови за успешно укључивање у друштвени живот и уопште, за стварање прихватљивих услова живота за ову маргинализовану заједницу. За наредну годину најављена је реализација сродног пројекта помоћи у општини Кула где је купљено десет напуштених кућа, које ће у партнерској сарадњи институција ангажованих у Опову, бити поново оспособљене за ромске породице из ове општине.