Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, уторак, 10.03.2009

У Скупштини АП Војводине представљене радне верзије сета медицинских закона

10032009_zdravlje_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 10. март – У Скупштини АП Војводине одржана је јавна расправа о радним верзијама Нацрта закона о трансплантацији органа, Нацрта закона о трансплантацији ткива и ћелија, Нацрта закона о биомедицински потпомогнутој оплодњи и Нацрта закона о трансфузији. Јавну расправу је, трећи пут за редом, организовало Министарство здравља Републике Србије, а покровитељи догађаја били су потпредседница Скупштине АП Војводине задужена за област здравства доц др. Бранислава Белић и покрајински секретар за здравство др. Атила Ченгери.
Нацрт сета медицинских закона представио је републички министар здравља проф. др. Томица Милосављевић, који је рекао да је трансплатација област медицине која се интезивно развија и која нуди велике могућности за лечење до сада неизлечивих болести. Министар је навео да је у циљу упознавања грађана са донирањем органа, неопходна промоција трансплатације органа, ћелије и ткива, под мотом да су сви грађани потенцијални примаоци и да сви грађани морају размишљати о томе да буду донатори. Проф. др. Милосављевић је нагласио да се предложеним законским решењима у Србији по први пут системски уређују те области, у складу са прописима Европске уније. Усвајањем предложених закона Србија би имала могућност да постане члан организације "Евротрансплант" чиме би пацијентима била осигурана бржа и већа доступност органа. Према радној верзији закона, свака пунолетна особа моћи ће, пред сведоком или преко опуномоћеника, да завешта органе или да то, за живота, учини тестаментом.
Према речима министра Милосављевића, законом о лечењу неплодности и поступцима биомедицински потпомогнутог оплођења уредили би се услови, начин и поступак лечења неплодности, како код жена тако и код мушкараца и услови под којима би се ти поступци обављали у здравственим установама. Добровољно донирање репродуктивних ћелија се дозвољава, али је радном верзијом забрањено укључивање сурогат мајке у вантелесну оплодњу, појаснио је министар здравља.
 Како је наведено на јавној расправи, законом о трансфузиолошкој делатности уредио би се начин, поступак услови и организација те делатности, као и надзор над њеним обављањем у Србији. Законом о трансплантацији ткива ће бити регулисано оснивање банака ћелија и ткива, као и организација здравствене службе за трансплантацију ткива и ћелија. Крв и њене компоненте се, у складу са Законом о трансфузиолошкој делатности, не смеју увозити, нити извозити из земље, осим у ванредним приликама, а за промоцију давања крви и њених компонената биће задужени Завод за трансфузију крви и Црвени крст.
 У Министарству здравља очекују да ће предложена законска решења након јавне расправе, ући у скупштинску процедуру до краја ове године.

КАБИНЕТ ПОТПРЕДСЕДНИКА
СКУПШТИНЕ АП ВОЈВОДИНЕ

fixed-img