Нови Сад, 11. мај – Поводом Дана победе над фашизмом у Скупштини АП Војводине одржана је данас трибина «Дан победе и антифашизам данас» у организацији Друштва за истину о НОБ и Југославији, Савеза антифашиста Србије и Војвођанског клуба. Председник Скупштине АП Војводине Шандор Егереши у свом поздравном говору истакао је да су основи савремене аутономије настали баш током Народно-ослободилачке борбе, у којој су учествовали грађани Војводине, те да је покрајински парламент баш зато адекватно место за одржавање оваквог скупа.
«Грађани Војводине треба да буду поносни на своју антифашистичку прошлост и на чињеницу да су Војводину ослободили пре свега Војвођани, уз помоћ Црвене армије. Војвођани су дали значајан допринос и у ослобађању целе Југославије и у тој борби је учествовало чак 18 војвођанских бригада», истакао је Егереши.
Он је са жаљењем констатовао да смо последњих година сведоци покушаја поражених снага да прекрајају историју, док у савременој Европи нема дилеме око историјских чињеница о карактеру, значају и резултатима борбе против фашизма у Другом светском рату, као и да се у Европи одаје признање доприносу грађана Војводине, Србије и целе Југославије у победи над фашизмом.«Савремена Европа је и данас изграђена на антифашистичким основама. Зато АП Војводина адекватним обележавањем Дана победе над фашизмом уједно потврђује своју приврженост духу и вредностима савремене Европе», нагласио је Егереши.
Проф. др Ранко Кончар говорио је са историјског аспекта о тековинама антифашистичке борбе. Кончар је рекао да антифашистичко осећање никако не може нити сме бити страначко питање, истичући да се мултиетничка карактеристика Војводине, која је током Другог светског рата често била нарушавана, и данас негује и даје пример доброг функиционисана и комуникације међу народима.
Др Љубивоје Церовић осврнуо се на неговање антифашистичке традиције након победе над фашизмом, односно од 1945. године до данас, наглашавајући посебну улогу меморијалних центара, споменика и музејских садржаја у чувању сећања на антифашистичку борбу и њене учеснике. Он је истакао и да је жалосна чињеница то да су ти објекти често девастирани и да о њима све чешће воде рачуна једино они који су директно учествовали у стварању тог дела историје.
Др Миленко Перовић указао је на то да и данас постоје основи за рађање фашизма како код нас, тако и у другим друштвима. Перовић је нагласио да фашизам и нацизам нису једнократан чин који је побеђен 9. маја 1945. године, него да постоји стална и отворена потенција ка таквим идејама чак и у друштвима са дубоко урезаном демократском свешћу.
Трибини је присуствовала и потпредседница Скупштине АП Војводине Маја Седларевић, као и представници Друштва за истину о НОБ и Југославији – Одбор за Војводину, Савеза антифашиста Србије – Градски одбор Нови Сад и Војвођанског клуба. КАБИНЕТ ПРЕДСЕДНИКА
СКУПШТИНЕ АП ВОЈВОДИНЕ
/ Нови Сад, понедељак, 11.05.2009