Нови Сад/Сомбор, 14.новембар – Поводом обележавања 230 година образовања учитеља у Срба и зачетка високог образовања у Војводини, председник Извршног већа АП Војводине др Бојан Пајтић, у присуству декана Педагошког факултета у Сомбору проф. др Драгана Солеша данас је свечано је отворио новоизграђени студентски дом «Др Зоран чинђић». Тим поводом је у сали Студентског дома отворена изложба ауторке Гордане Петковић, коју је уз речи хвале отворила ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Радмила Маринковић- Недучин. Свечаности је присуствовао и градоначелник Сомбора др Душан Јовић.
-На 230 годишњицу образовања у Срба ми данас отварамо један савремени студентски дом намењен будућим просветарима, рекао је председник Пајтић и додао да паметна држава улаже у образоване нараштаје, знање и науку. Посебна ми је част што овај студентски дом носи назив једног великог реформисте, учиоца и зналца, какав је био др Зоран чинђић. Преко Фонда за капитална улагања АП Војводине у ово здање је уложено 300 милиона динара, са намером да будући студенти безбедно и удобно имају сав комфор у надоградњи знања, учењу и усавршавању.
Декан проф. др Солеш је изјавио да вековна традиција образовања учитеља и педагога у Сомбору старија од историје неких држава, а успомена на наше велике просветитеље нас обавезује да ту традицију наставимо. Сам систем образовања прошао је кроз разне реформске фазе, а сада је употпуности прилагођен европским стандардима, баш као што је и овај студентски дом.
Након отварарања студентског дома, делегација Извршног већа АП Војводине, коју су поред председника др Бојана Пајтића чинили и потпредседник Скупштине АП Војводине Синиша Лазић, покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгослав Петровић, покрајински секретар за културу Милорад Ђурић и директор Фонда за капитална улагања Момчило Миловић, обишли су обновљено здање зграде Препарандије, где је беседу одржало свештенство Српске православне цркве.
Свечана академија посвећена 230 годишњици образовања у Срба одржана је у Народном позоришту у Сомбору, где је председник др Бојан Пајтић одржао беседу, нагласивши:
«Велики су то људи у нашим животима и свако од нас памти свог првог учитеља. Онда мора бити и да наши учитељи памте своје учитеље. И када бисмо тако кренули уназад, генерацију по генерацију, покољење по покољење, стигли бисмо до Норме Аврама Мразовића. Пре 230 година, све је пошло од њега. Он је био учитељ Николају Лазаревићу, Георгију Петровићу, Јоакиму Вујићу, Давиду Коњевићу, Платону Атанацковићу и Јовану Хаџићу.
За доба када је здање у порти сомборске Светођурђевске цркве примило своје прве полазнике, Вук вели да у Србији „на сто села није било ниједне школе". Сем свештених лица, нико није знао ни читати ни писати. Од дванаест саветника у Правитељственом савету, само су двојица умела да се потпишу. Тек 1830. године, на Вуков сабор, отвара се Велика школа у Београду. А на њено чело би доведен Димитрије Исаиловић, дотадашњи професор Учитељске школе у Сомбору.
Када је реч о школама у првим годинама живота слободне Србије, није могуће а да се нарочито не нагласи улога Војвођана, који су много учинили за интелектуално и културно подизање још слабе и измучене Србије. При првом прегеледу свих школа у Србији, 1836. године, Петар Радовановић, тадашњи директор свих школа, нашао је да има свега 60 школа са 69 учитеља. Од њих 46 су били Срби из прека. Сва четрири професора тадашње гимназије били су Војвођани. При прегледу школа 1838. године нашао је Радовановић да су свих осам школа Богословије пречани, да су од петорице учитеља главних школа четворица из Војводине, да су од двадесет два учитеља нормалних школа двадесеторица из Војводине и да су сва три наставника војне школе Срби из прека. Без тих људи, школовање у првим данима слободе у Србији било би много спорије и са много мање успеха.
Једини учитељ тог имена је онај који побуђује дух слободног мишљења. Дух знања, прогреса и слободе развијен је у Србију, управо одавде, из Сомбора.
Овде, у Сомбору, Србија је научила колико су јој важни и знање и национална свест да закорачи путем бољитка. И данас, док у Сомбору обележавамо 230 година образовања учитеља у Срба и зачетка високог образовања у Војводини, знамо да нам је више него икада потребно самопоштовање и мудрост да истовремено радимо на два циља: да сачувамо интегритет државе коју смо вековима сањали и градили, али и да искорачимо ка свету који нас са свих страна окружује – ка Европи без граница.
Мисија Срба у Војводини одувек је била управо то: ми смо од Аврама Мразовића до данас имали задатак да сваком грађанину Србије приближимо европске вредности, утемељимо их у демократско и грађанско биће ове државе, уградимо у сва дела и сваки план. Јер, Европа није обавеза. Европа је потреба и Европа је судбина: А од своје судбине још нико није утекао.
Пре два века, Србија је у Војводину Српску била загледана. Одавде је стизало и образовање. Ту су радили просветитељи српски. И ко те добре војвођанске Србе не зна, мало зна о Србима. Ко те велике Србе не поштује, мало себе поштује. Ко њихов пут не прати, нема куда да стигне. Ко о њима не учи, мало ће научити о томе како је бити Србин и Европљанин у исто време.
Велики су то људи у нашим животима и савако од нас памти свог првог учитеља. И када бисмо тако кренули уназад, генерацију по генерацију, покољење по покољење, стигли бисмо и до првог учитеља Србије, Аврама Мразовића.
Пре 230 година, били смо светионик. Нека се то сомборско светло и данас распе свуда по Србији. «
/ Нови Сад, петак, 14.11.2008
У Сомбору одржана свечаност поводом 230 година образовања у Срба
