/ Зрењанин, понедељак, 28.05.2007

У Сомбору поптисан уговор о новом страном улагању

НовиСад/Сомбор, 28. мај – Председник Извршног већа Војводине мр БојанПајтић присуствовао је данас у Сомбору свечаности потписивања уговора оизградњи нове фабрике италијанске фирме “Калцедонија&рдqуо; ("Цлацедониа") која јевласник ланца са више од 2300 продавница и неколико фабрика у региону, одХрватске до Румуније и Бугарске. Данашњој свечаности присуствовали су министриу републичкој влади Млађан Динкић, министар економије и регионалног развоја иДраган чилас министар без портфеља, задужен за спровођење НИП-а (Национални инвестиционипрограм), државни секретар у министарству економије и регионалног развоја ЈаснаМатић, покрајински секретар за привреду Синиша Лазић, као и председник СО СомборЈован Славковић и менаџери фирме "Калцедонија" Дубравко Хоић и Франческо Руфоли(Францесцо Руффоли).Министар економије и регионалног развоја Млађн Динкић ипредставник инвеститора Дубравко Хоић потписали су данас и уговор о бесповратнојстимулацији намењеној потицању отварања нових, одрживих, радних места, на основу које ћеинвеститор за сваког од 400 новозапослених у овој фабрици вредној 15 милионаевра, добити субвенцију од 2хиљаде евра, обезбеђених захваљујући средствима Националног инвестиционог програма. Припремљен је и план, вредан 20 милиона евра, за наредну фазу улагања у "Фиорано" д.о.о. како је названа фабрика уСомбору, која ће као и други погони  “Клацедоније&рдqуо; производити женски имушки веш, чарапе и купаће костиме. Друга инвестиционафаза треба да буде реализована током 2009 и 2010. године, а по речима улагача,ради се о технолошки најсавременијој опреми, и пословним решењима заснованимна организационој шеми производње јапанског гиганата "Тојота". Посебна пажњапосвећена је изгледу, опремљености и функционалности радних места, као и свих другихуслова у којима запослени раде, чему се у свим погонима “Клацедоније&рдqуо; посвећује велика пажња.  У свом обраћању, председник Извршног већа мр Бојан Пајтић рекао је да се одданас и Сомбор придружио Инђији, Зрењанину и Пећинцима, војвођанским општинамакоје су до сада биле покрајински лидери када се о привлачењу значајних страних улагањаради.
  "Свакакомпанија која улаже у економију Војводине наш је стратешки партнер а свакалокална средина треба да буде решена и спремна да пружи све оно што улагачитребају и очекују када одлучују где да инвестирају свој новац. Зато ћемо наставити да улажемо иу локалну инфраструктуру и у опремање технолошких паркова, без којих немаправих инвестиција. Такође ћемо наставити, захваљујући средствима Фонда закапиталне инвестиције, улагање у нове пројекте засноване на употреби и развојунових технологија и материјала, тако да свака војвођанска општина добије баремједан нови, технолошки напредан, погон."  Председник Пајтић рекао је да већ наредненедеље почиње поплочавање пешачке зоне у центру Сомбора, пројекат који ће допринетида Сомбор, а ускоро и друге средине у нашој покрајини, добије савремени, урбанијиизглед и боље услове за живот, јер је и то део стварања савременог пословногамбијента, који велики улагачи очекују а без нових инвестиција иулагања озбиљних, реномираних компанија, нема даљег привредног развоја, нити отварања новихрадних места.  Погони нове фабрике "Фиоранод.о.о." чија изградња је једна од највећих "греенфилед" инвестиција уВојводини, на укупној површини од 12 хиљада квадратних метара, биће завршени досептембра ове године и у првој фази запослиће 400 стотине радника. Произведенароба намењена је искључиво извозу, осносно продаји у радњама из ланцаКалцедонијих продавница.