Нови Сад, 22. јануар – Данас је у организацији Женских студија и истраживања и Покрајинског омбудсмана у Извршном већу АПВ одржана конференција за новинаре о претпоставкама за увођење показатеља за мерење дискриминације у Републици Србији.
Осим што њихово увођење представља и међународну обавезу наше државе,показатељи за мерење дискриминације су неопходни предуслов за праћење имерење учесталости, степена и начина дискриминације појединаца и група уодређеном друштву. На основу статистичких података добијених њиховом применоми праћењем на свим нивоима, надлежни органи ће много ефикасније исврсисходније моћи да планирају своје активности по питању елиминисањадискриминације, као и да обезбеђивања мера којима би предупредили њенопојављивање. Поздрављајући присутне проф дрСвека Савић, координаторка Женских студија и страживања у Новом Саду,истакла је дужност невладиних организација, попут оне коју и сама представља,да покрећу питања у вези са дискриминацијом. Притом се не мисли не самоодређене друштвене групе, у овом случају жене, као једну од најчешћедискриминисаних група, него и на сваког појединца/-ку и друштвену групу унутаршире заједнице као потенцијалне жртве дискриминације.
Др Мирјана Докмановић, новинарка и стручњакиња за женска људска права, навела је да у нашемдруштву, упркос постојању солидне начелне антидискриминационе легислативе,недостају разрађени механизми за спречавање дискриминације на свим нивоима,као и посебни специфични закони, попут оног против дискриминације и о роднојравноправности. О дискриминацији у нашем окружењу постоје само фрагментарни,несистематизовани подаци из појединих, мањих истраживања усмерених напоједине друштвене групе, начине њиховог дискриминсања, током ограниченогвременског периода, док ниједна државна институција дискриминацију не пратисистематски, нити о њој прикупља или обрађује податке. Упркос томе, у Србијии у Војводини води се антидискриминациона политика, нарочито у областиравноправности полова, али се под тренутним условима, без систематизованихподатака као њене реалне основе, доводи у питање њена ефикасност. Применапоменутих показатеља подржана је на више скупова у покрајини, али је зањихову ефикасну примену у пракси потребно првенствено осмислити вођењејединствне евиденције о дискриминацији, обезбедити могућност статистичке обрадедобијених података на покрајинском нивоу, едуковати оне који ће се уинституцијама бавити овим питањем, те као још једну афирмативну акцијуспроводити и политику родно осетљивог буџетирања.
Даница Тодоров, заменица покрајинскогомбудсмана за равноправност полова, је у име овеинституције поздравила идеју оувођењу показатеља дискриминације јер ће се тако доћи до реалних података отоме у којој мери, на који начин и у којим областима су жене у Војводининајвише дискриминисане. Ово је посебно значајно у случајевима када Покрајинскиомбудсман поступа по службеној дужности, што се најчешће дешава кодпотенцијалних и стварних случајева кршења колективних људских права појединихдруштвених група. Увођење ових показатеља нарочито помаже институцијама дасвој рад и суштински спроводе у инстересу грађана. Показатеље замерење дискриминације на локалном нивоу су током 2008. године у оквирурегионалне сарадње у циљу унапређења антидискриминационе легислативе имеханизама развили Женски центар за демократију и људска права из Суботице,Бугарска фондација за родна истраживања из Софије и Хелсиншки комитет заљудска права из Скопја. Овим међународним пројектом формулисан је сетпоказатеља за процену ефикасности и конкретних ефеката механизама антидискриминационеи политике једнаких могућности на националном и локалном нивоу, у следећимобластима: економија, сиромаштво, образовање, здравље, учешће у политици ипроцесу доношења одлука, институционални механизми, насиље над женама имедији. Показатељи су формулисани на бази релевантних међународних стандарда истандарда применљивих на нивоу Европске који забрањују дискриминацију пооснову етничке, расне или националне припадности, религије, старости,инвалидитета, рода/пола и сексуалног опредељења и засновани су намеђународним и регионалним документима.
/ Нови Сад, четвртак, 22.01.2009
У Србији и Војводини без систематизованих података о дискриминацији
