Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, петак, 12.05.2023

У Суботици одржан први караван посвећен блокчејн технологијама

Читај ми

Читај ми
AA

Град Суботица је данас био место на ком је одржан први блокчејн криптокараван за правна и физичка лица под називом „Услови пословања са дигиталном имовином – од инвестирања до рачуноводства“,  у организацији Покрајинског секретаријата за привреду и туризам, чији је циљ јачање свести привредних делатника о широкој примени ових технологија у пословању и трговини.

Ова иницијатива има циљ да се први пут на једном месту објасне користи ове технологије и отклоне све недоумице о криптовалутама, конверзијама и дигиталној имовини, што је у нашој земљи регулисано и адекватним правним оквиром.

,,Желимо да привреда на територији АП Војводине и целе Србије држи корак са светским тржиштем. У Индији смо видели шта значи једно велико и напредно тржиште које много улаже у знање људи који испоручују производе који треба да буду конкурентни на неком другом тржишту. Не можемо да говоримо о модерној привреди и одговорима на захтеве тржишта, а да не знамо шта је блокчејн и како функционишу криптовалуте”, рекао је покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић.

,,Идеја Покрајинског секретаријата, заједно са пријатељима из Суботице, јесте да привреда буде у тренду, да можемо да говоримо о дигитализацији, дигиталној трансформацији, јер не будемо ли то применили, нама ће сва привреда бити стари занати. Зато је важно да имамо адекватна, најновија знања, и зато настојимо да привредницима и туристичким делатницима омогућимо да сазнају шта је најновије на тржишту знања, како би могли да их примене. Тако и овај, први блокчејн караван у Србији, има задатак да представи дигиталну привреду, како у оквиру ње функционише плаћање, књиговодство и опште пословање, да би наши привредници били конкурентни и могли да одговоре на сваки захтев савременог тржишта. Суботица предњачи у  криптовалутама, а данашњи скуп дао је одговоре на бројна питања”, истакао је Иванишевић, додавши да је идеја да се укаже на могућности пословања дигиталном имовином.

Према речима предавача, у нашој земљи су најзаступљенији биткоин и етеријум, а предност дугурочног улагања од десет година је заштита од инфлације, док су законски оквири донети пре више од годину дана, при чему је Република Србија издала лиценце домаћим мењачницама за пословање, а Комисија за хартије од вредности две лиценце за издавање дигиталног токена.

“Основни смисао овог каравана је да укаже на то да је ово сигурно и безбедно улагање, те да су истраживања показала да је крајем прошле године у целој Србији криптовалутама трговало око 320.000 грађана”, предочава предавач и суорганизатор Иван Андрејевић, овлашћени консултант у области криптовалута, и додаје да ће промет криптовалута бити будућност банкарског сектора.

,,Ово је ново, иноватино и дешава се свуда око нас. Класично банкарство ће у будућности бити повезано са банкарским сектором и верујем да ће у наредном периоду нашим грађанима и привреди то бити доступно на један уобичајени и, можда у будућности, транзициони начин”, сматра Борис Раднић, учесник данашњег каравана.

fixed-img