Нови Сад, 8. април – Поводом Међународног дана Рома Канцерарија за инклузију Рома Извршног већа АП Војводине организовала је свечаност у Скупштини АПВојводине. Овој свечаности присуствовали су др Бојан Пајтић, председник Извршног већа АП Војводине, Петар Николић, председник Матице ромске, др Марија Јевтић, директор Института за јавно здравље Војводине, Душко Јовановић, директор Канцеларије, представници локалних самоуправа, националних савета мањинских заједница и ромских невладиних организција.
Међународни дан Рома установљен је 1971. године, на конференцији Ромске уније, да би била скренута пажња јавности на тежак положај тог народа. Међународни пројекат «Декада Рома», који су иницирале земље југоисточне Европе, ради интеграције једне од најугроженијих етничких заједница у Европи, у Србији је почео да се примењује 2005. године. Статистички подаци показују да је положај Рома у нашој земљи тежак. Према попису становништва из 2002. године, у Србији живи 108.000 Рома, док се према незваничној статистици УНИЦЕФ-а процењује да их је од 400.000 до 700.000. Према подацима Ромског популационаг центра око 49 одсто популације у Србији угрожено је сиромаштвом, а око 60 посто нема завршену основну школу, што, поред осталог, утиче и на степен њихове незапослености. Тако 60 посто од укупног броја незапослених лица у земљи чине Роми. Један од њихових највећих проблема су нелегална насеља у којима живе у условима опасним по здравље и живот.
Честитајући национални празник Рома др Бојан Пајтић је нагласио да Извршно веће није чекало ни «Декаду Рома», ни Светски дан Рома, да у предходним годинама предузму низ акција на побољшању положаја ове националне заједнице, чији је социјални статус најтежи, не само у Покрајини, него и у целом свету.
– Хтели смо и хоћемо да прекинемо зачарани круг који говори да ромска национална заједница не може да напредује, јер њени припадници не могу да се образују, па самим тим не могу да се запосле, а не могу да се образују зато што немају средства, јер нису запослени.Тај круг прекидамо тако што снажно подржавамо и образовање и запошљавање. Изразио је задовољство што је Извршно веће у сарадњи са Универезитетом у Новом Саду, омогућило да се школује око 200 ромских студената. Такође је истакао и значај што је ове године 234 ученика ромске националности уписало средњу школу у Војводини. Председник Пајтић сматра да одговорност за активирање снажних потенцијала које има ромска национална заједница лежи у нашем друштву. Он је најавио да ће за све ромске ученике, који заврше средњу школу и факултете, бити омогућено да преко програма приправника годину дана стичу радно искуство које ће им омогућити да остваре своја егзистенцијална права.Такође је значајно што ће се у Вршцу отворити оделење за едукацију ромских васпитача, чиме ће се најмлађима скренути пажња на значај образовања у запошљавању.
У циљу унапређења положаја ромске националне заједнице у области образовња, запошљавања, становања и здравства, као и стварања услова за интеграцију Рома у сфере јавног, друштвеног и политичког живота, Извршно веће је покренуло низ пројеката помоћу путем којих су остварени изузетни резултати, истакао је директор Јовановић. Према његовим речима оснивање Канцеларије за инклузију Рома јасно указује на опредељеност покрајинске администрације да отворено улази у решавање проблема ромске националне заједнице. Јовановић је, поред осталог, подсетио и на подршку Фонда за капитална улагања у вредности од 300 милона динара за побољшање инфраструктуре у ромским насељима, као и на политику у области запошљавања за које је предвиђено пет милијарди динара и у којој ће своје место наћи и чланови ромске популације.
Др Марија Јевтић говорила је о истраживањима које спроводи Институт за јавно здравље која треба да омогуће објективно сагледавање санитарно-хигијенских услова живота у ромским насељима и која ће бити основ за утврђивање мера у циљу унапређења и очувања здравља ромске популације.
/ Нови Сад, среда, 08.04.2009
У Војводини свечано обележен Међународни дан Рома
