/ Шид, четвртак, 13.09.2007

Удружене општине развијају Фрушку гору

Нови  Сад, 13. септембар –  У Извршном већу Војводине, директор Канцеларије за европскепослове Предраг Новиков одржао је данас састанак са представницима Националног паркаФрушка гора, владиком сремским г. Василијем, представницима општина СремскаМитровица, Бачка Паланка, Беочин, Ириг, Шид, Сремски Карловци, представницимаЈП "Грађевинскло земљиште" и ЈП "Путеви Србије". Разговарано је о иницијативиНП "Фрушка гора" да општине заједнички аплицирају код фондова да се асфалтирагрбенски пут преко Фрушке горе и олакша приступ насељеним местима, културно-историјским и верским објектима.Тема првог састанка представника осам општина смештених наободима НП "Фрушка гора" које представљају један мини регион, била је заједничка развојнастратегија. На данашњем састанку је одлучено да се формира координационатело, које ће се састати у Сремским Карловцима, и разговарати о обновипутева и манастира. Поред духовне вредности, манастири на Фрушкој гори имајуи изванредан туристички потенцијал, рекао је Предраг Новиков. Зато је веома важно да се искористеприступни фондови Европске уније и подршка Фонда за капиталне инвестиције АПВојводине.Представници општинаприхватили су предлог да се организује координационао тело у Сремским Карловцима,које ће се бавити изградњом инфраструктурних објеката, израдом пројеката утуризму, еколошком заштитом, укланајњем отпада. Сарадња ће омогућити разменуинформација општина о пројектима који се раде, чиме ће се избећи непотребнаконкуренција или дуплирање послова. На састанку је изражена нада да ће асфалтирањегрбенског пута на Фрушкој гори бити завршено у току следеће године.