/ Нови Сад, уторак, 08.05.2007

Уговори о сарадњи са невладиним сектором у области екологије

Нови Сад, 8. мај –  Проф. дрЗолтан Ђармати, покрајински секретар за заштиту животне средине и одрживиразвој, потписао је уговоре о суфунансирању пројекта из области заштите животнесредине на подручју Војводине у 2007. години са удружењима грађана. Од укупно57 пристиглих пројеката Секретаријат подржао 25. Професор Ђармати је нагласиода озбиљно рачуна на невладин сектор и да Покрајински секретаријат за заштитуживотне средине и одрживи развој подржава рад невладихих организација, јер су оне,како се изразио, «продужена рука овог Секретаријата».- То су људи на терену који су у непосредном контакту са заштитомживотне средине, као и да је  та сарадњана обострану корист – казао је Ђармати. – У Секретаријату знамо шта се дешавана терену, а невладине организације за свој рад добијају одређена средства какоби радили на пројектима који су везани за заштиту животне средине. Ова сарадњатреба да буде свестранија. Стога ће Секретаријат  настојати да обезбеди  знатно већа средства, али ће бити и оштрији  и критеријуми за њихово додељивање. Потребнесу промене у досадашњем начину рада невладиних организација у области заштитеживотне средине, тако што ће се више базирати на озбиљним пројектима, а мањена манифестацијама, иако и овај вид активности Секретаријат свесрдно подржава.Професор Ђармати  је рекао да  је ове године за ове намене обезбеђено четиримилиона динара. Постоје и додатна, знатно већа средства, која су пренетаопштинама,која се могу користити за обимније заједничке пројекте. То сумилионска средства, намењена  за израдупројектне документације и идејних   пројеката. Он је навео да је Секретаријат одлучио да ангажује специјализованеагенције за израду пројеката, те да ће и на тај начин помагати невладиниморганизацијама приликом дефинисања и конкретизовања идејних решења ипројеката. Истакнути су успешни пројекти у којима је учествовао Покрајинскисекретаријат за заштиту животне средине и одрживи развој, попут језера Лудош,пашњака Велике дропље, Слано Копово и Бело Блато.Очекује се да ће ускоро бити донешен и републички буџет, чиме ће битиомогућено да се спроведе други круг доделе средстава за ове намене. Помоћникпокрајинског секретара за заштиту животне средине Слободан Пузовић позвао јеневладине организације да се за помоћ при изради пројеката обратеСекретаријату, како би се избегла досадашња пракса да се  достављају некомплетна и неодговарајућадокументација, у којој некада није наведен ни потребан износ средстава затражени пројекат.