/ Нови Сад, петак, 06.10.2006

Украдена спомен плоча са зграде Платонеума

Нови Сад, 6. октобар – Покрајински секретар за образовање и културу др Золтан Јегеш и његов помоћник Душан Вујичић посетили су САНУ – огранак у Новом Саду, у Пашићевој улици, где су недавно, са зграде Платонеума, скинути и украдени симболи српске државности и културе. Пре три недеље, са зграде је прво нестала табла спомен плоче Прве српске читаонице, да би пре две недеље, биле украдене и преостале две спомен табле Матице српске. Поред тога, отприлике у исто време, украдена је и застава
  Председник војвођанског огранка САНУ академик проф. др Зоран Ковачевић је изјавио да је разочаран понашањем људи, који су украли заставу и спомен плоче. Случај крађе пријављен је новосадског полицији, која је извршила увиђај и трага за крадљивцима. По мишљењу др Ковачевића, проблем је што у згради нема ноћног портира током целе ноћи, јер је радно време обезбеђења до 22 сата, а касније је зграда празна. Потребно је увести ноћну смену портира, поготово што се у згради Платонеума често организују поставке изложби са вредним предметима и делима, које понекад трају неколико дана. Осим портира, било би неопходно увести и видео надзор, јер би полиција, уз снимке изнутра и споља, много лакше решавала непријатне ситуације и криминал. – Вандалски преступи и бахатост не спадају у војвођанску културу и понашање – рекао је Золтан Јегеш. – Као покрајински секретар, заложићу се, заједно са председником Извршног већа АП Војводине мр Бојаном Пајтићем, да се надокнади штета, нанета једној од најзначајнијих институција српске науке и културе.
По мишљењу секретара Јегеша, увођење видео надзора би било паметно и корисно решење за безбедност зграде имовине.