Суботица/Нови Сад, 14. мај – Децентрализација локалнесамоуправе, активно учешће цивилног друштва и националих савета националнихзаједница у друштву веома су важни у релизацији промена у нашој земљи, којетреба да доведу до модернизације и европеизације нашег друштва, истакнуто је надводневној конференцији «Улога територијалних јединица, националних савета ицивилних организација у постизању стабилности у насељу – заједници».Конференцију су организовали на Палићу, Покрајински секретраијат за прописе,управу и националне мањине и навладина организација Војвођански центар заљудска права, уз финасијску подршку Сегединске фондације за стабилност.Отварајући конференцију потпредседник Извршног већаВојводине и покрајински секретар за прописе, управу и националне мањине дрТамаш Корхец истакао је да је један од предуслова европске интеграције ипривредног развоја наше земље стабилност у вишенационалним срединама идоследно спровођење свих права и прописа који су битни за очување различитостии за афирмацију интеркултуралности.
– У протеклих шест година у наш правни систем су уведенеинституције које имају значај за остваривање циљева као што су стабилност улокалним самопуравама и доследно спровођење прописа. Те институције су национални савети, покрајинскии локални омбудсмани, Републички савет за националне мањине и др. Проблем,међутим, настаје када је у питању спровођење прописа и оживљавање ових институцијакоје су формиране ради очувања различитости и стабилних међунационалних односа- рекао је др Тамаш Корхец. Управо, циљ конференције коју су заједничкиорганизовали покрајинска институција и невладина организација јесте дадопринесе томе да се што боље искористе ове институције, те да се хармонишењихов рад – рекао је Корхец.На конференцији је посебно истакнуто да у демократизацији друштва посебан значај има децентрализација локалне самопураве. Како јеистакнуто, деведесетих година многе функције одузете су локалним самоуправама исада их је тешко вратити. Србија представља преседан у Европи будући да општине немају својуимовину, а преседан је и по томе што је једина земља која није усвојилаЕвропску повељу о локалној самоуправи, која дефинише права и обавезе локалнесамопураве.
– Локална самоуправа је темељ демократски уређене Европеи важан је инрегративни фактор. Савет Европе је усвојио Европску повељу олокалној самоуправи још 1985. године, док наша земља још није ратификовалаовај документ. Неопходно је да Устав и закон штите право грађана на локалнусамоуправу – рекла је проф. др Снежана Ђорђевић из Центра за јавну и локалнусамоуправу.
/ Суботица, понедељак, 14.05.2007