/ Нови Сад, среда, 20.12.2006

Унапређење сарадње Војводине и региона Фриули Венеција чулија

Нови Сад, 20. децембар – Након три године успешне сарадње, почетком предстојеће године биће обновљен и иновиран споразум о сарадњи између Војводине и италијанске покрајине Фриули Венеција чулија најавили су директор Канцеларије за европске послове Предраг Новиков и проф. Алесандро Наполи, тим лидер Информеста, италијанске развојне агенције спецаијализоване за сарадњу са земљама у транзицији. Током данашњег сусрета сумирани су резултати досадашње сарадње Канцеларије за европске послове АП Војводине и Информеста и најављени предстојећи пројекти. Према речима Алесандра Наполија, у протекле три године, развојна агенција Интормест реализовала је три пројекта регије Фриули Венеција чулија у Војводни. Посебно је значајан пројекат ИССЕР (Иницијативе регионалног социо-економског развоја) чији је циљ да помогне општинама у Војводини при изради стратегија и оперативних програма развоја за повећање способности провлачења инвестиција  на њиховим територијама, као и њихово учешће у међународним европским програмима. Пројекат је започет у марту 2005, а планирано је да буде завршен у фебруару 2007.  године. За његову реализацију издвојено је 370 хиљада евра. Поред Војводине и регије Фриули Венеција чулија институционални партнер на реализацији пројекта је и италијанска регија Базиликата, док су оперативни партнери агенције за развој малих и средњих предузећа  из Суботице, Сомбора и јужне Бачке.  Како је најављено у 2007. години приоритет ће бити даља промоција војвођанских општина и привлачење приватних инвестиција, као и повећање могућности за приступ европским инвестиционим фондовима. – С обзиром на то да Румунија почетком године постаје члан Европске уније, поједина предузећа тражиће ново тржиште и због тога је важно да на прави начин промовишемо Војводину као примамљиво тржиште – нагласио је Алесандро Наполи. Он је истакао да су италијански партнери задовољни досадашњем сарадњом са Војводином, која је оснивањем канцеларије специјализоване за европске послове још једном показала да представља економску локомотиву Србије на путу  ка европским интеграцијама.
– Војводина је и географски и по својим опредељењима централноевропска регија са једним од најбољих земљишта у Европи. То је регија где би свако семе могло да се прими и да произведе резултате – нагласио је Наполи и додао да бројни италијански привредници желе да инвестирају у нашу покрајину.