Нови Сад, 12. фебруар – У организацији Покрајинског секретаријата за локалну самоуправу и међуопштинску сарадњу у Извршном већу АП Војводине одржан је састанак на коме су сумирани досадашњи резултати у реализацији Пројекта бесплатне правне помоћи у Војводини, започет пре две године. Састанку су присуствовали представници омбудсмана Каталоније, који су најавили посету омбудсмана Рафаела Рибоа и групе каталонских посланика за 12. март ове године. На састанку су говорили координаторке Пројекта омбудсмана Каталоније, Арантxа Диаз и Јудит Салас, представници Секретаријата и Адвокатске коморе Војводине.Пројекат има за циљ стварање система у војвођанским општинама који би грађанима олакшао приступ правди, покретањем Службе бесплатног правног саветовања и Службе бесплатног заступања пред судовима на основу «шпанског модела» и његове досадашње имплементације. Пројекат је финансиран од стране омбудсмана Каталоније и Извршног већа АПВ, а у раду служби сарађује 13 општина у Војводини.Гошће из Шпаније говориле су о искуствима примене бесплатне правне помоћи грађанима у њиховој земљи. Бесплатно правно саветовање у Шпанији и Каталонији траје годинама, а 2006. године донет је и Закон. Ово право је загарантовано и Уставом Шпаније, тако да сваки њихов грађанин има могућност да га оствари. Проблеми са којима се срећу службе правне помоћи зависе од ситуације, а тренутно велики је број питања имиграције, статуса и права имиграната, али је доста питања везана за рад и запошљавање, као и административну процедуру.
Пројекат бесплатне правне помоћи у Војводини почео је да се први пут примењује 2006. године у општинама Панчево и Зрењанин, након закључења споразума између омбудсмана Каталоније, ИВВ и Адвокатске коморе Војводине. У овим опшинама прве две године службе за бесплатно правно саветовање и заступање финансирао је омбудсман Каталоније, а данас се финансирају искључиво из општинских буџета. Захваљујући постигнутим резултатима у овим службама општине су препознале потребу њиховог постојања, тако да се Пројекту придружило још 13 општина : Ада, Бечеј, Чока, Мали Иђош, Нова Црња, Нови Бечеј, Опово, Оџаци, Сремски Карловци, Житиште, Суботица, Бела Црква и Тител.Када су почела да раде ове службе у Панчеву и Зрењанину статистичких показатељи говоре да се грађани за бесплатну правну помоћ највише тражили у такозваним радним споровима. Све време било је присутна потреба да се помоћ тражи не само у правним саветима већ и у бесплатно затупању, посебно у области породичног права, по питањима развода бракова, алимнтација, виђења и контаката са децом, али и у области насиља у породици.
Поред породичног и радног права велики број правних савета тражен је и у области управног права што подразумева подношење молби и жалби пензијским фондовима, остваривању права за све врсте пензија, за социјалну помоћ, материјална давања. Истакнуто је и да је велики број захтева ромске популације која има проблема у остваривању основних статусних права, попут уписа у матичне књиге рођених. У осталих 13 општина службе су почеле са радом почетком јула прошле године и подаци до краја децембра говоре да се овим службама обратило за помоћ око 900 људи, највише незапослених и пензионера. Највећи број грађана, њих око 250 помоћ је тражило у Суботици, а затим у Бечеју. Најзаступљеније правне области из којих се тражи помоћ су парнични предмети из области породичног права, радног и управног, а велики је број извршних предмета. Предмети из кривичног права не подпадају у рад ових служби обзиром да постоји законодавно решење заступања по службеној дужности.На састанку је речено и да се службе правне помоћи налазе у зградама општина, с тим што у мањим општинама служба ради једанпут недељно, а дежурство траје четири сата. У другом делу састанка, којем су присуствовали и представници општина заинтересованих за укључивање у овај Пројекат, објашњени су начини његове имплементације.
/ Зрењанин, четвртак, 12.02.2009
Успешна реализација Пројекта бесплатне правне помоћи у Војводини
